Adana Emek ve Demokrasi Güçleri’nden Gezi duruşması öncesi açıklama

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri yarın görülecek Gezi davasının 6’ncı duruşması öncesi açıklama yaptı. Açıklamada “Siyasi iktidarın; Gezi direnişini, ‘dış güçlerin’ oyunu ‘darbe girişimi’ olarak değerlendirmesi yaklaşımıyla paralel bir anlayışla sürdürülen yargılamaya karşı ‘Gezi yargılanamaz’, ‘Gezi’yi yargılamak, Gezi’yi karalamaktır, baskıcı, anti-demokratik politikalara karşı çıkan halkın mücadelesini yargılamaktır” denildi.

Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Yiğit Aksakoğlu'nun ağırlaştırılmış müebbet, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi'nin ise 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle yargılandığı Gezi davasında sona doğru yaklaşılırken Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, Gezi eyleminin meşru olduğunu belirterek bir basın açıklaması yaptı. Heykelli Park’ta yapılan açıklamaya DİSK, KESK, TMMOB, Adana Tabip Odası, Adana Barosu, Emek Partisi, HDP, CHP, ESP, Halkevleri katıldı. 

Basın açıklamasını okuyan EMEP GYK Üyesi Halil İmrek, meselenin sadece yargılananların meselesi olmadığını belirterek “AKP'nin bu davadan beklentisi muhalefeti sindirmek ve korkutmaktır. Hukuk da buna alet olmuştur. Gezi'de yargılanması gerekenler arkadaşlarımızı aramızdan alanlar, sakat bırakanlardır. Gezi her zaman demokrasi tarihinde ak bir sayfa olarak duracak. Gezi direnişinin suçla ilişkilendirilmesine izin vermeyeceğiz. Karanlık gider, Gezi kalır” dedi.

İmrek açıklamasında “Daha öncede dava açtınız, insanları gözaltına aldınız. 2015 yılında Taksim Dayanışmasından 5, toplamda 26 kişi, Gezi eylemlerinde “Örgüt kurmak ve yönetmek” ile “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” suçlamasıyla yargılandı. Mahkeme beraat kararı verdi. Bu beraat kararı zaten halkın vicdanında haklı ve meşru olan gezinin, anayasal ve demokratik bir hak olduğunu kesinleştirdi” ifadelerini kullandı.

‘İTAAT EDİN, ETMİYORSANIZ İTİRAZ ETMEYİN’ MESAJI VERİLİYOR’

Yargılamanın siyasi iktidarın Gezi direnişini dış güçlerin oyunu, darbe girişimi olarak değerlendirmesi yaklaşımına paralel bir anlayışla sürdürüldüğüne dikkat çeken İmrek, “Topluma ‘susun, haklarınızı aramayın, Kanal İstanbul’u, kent meselelerini, doğanın canına okunmasını bırakın, insan hakları meseleleri ile uğraşmayın, itaat edin, etmiyorsanız itiraz etmeyin’ mesajı veriliyor” dedi.

‘ŞİDDET UYGULAYAN GÜVENLİK GÜÇLERİYDİ’

Kendilerinin de Gezi eylemlerinde olduklarını dile getiren İmrek, “Gezi eylemlerine katılmakla onur duyduk. Gezi, halkın vicdanında bir yer etti. Ortada şiddet içeren bir eylem de yok. Ortaya konulan eylemler, basın açıklamaları, barış, kardeşlik, demokrasi istenen barışçıl etkinliklerdi. Esas şiddet uygulayan güvenlik güçleriydi, polisti; 8 tane gencimizi, çocuğumuzu kaybettik, binlerce kişi sakatlandı. Bir suçlu aranıyorsa Berkin Elvan, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım’ın, Hasan Ferit Gedik’in ve Ahmet Atakan'ın ölümünde aranmalıdır” dedi.

‘PERVASIZLIK BU HUKUKSUZLUKTAN GÜÇ ALIYOR’

Siyasi iktidarın hala Gezi ruhundan korktuğunu ifade eden İmrek, “Korkmakta haklılar. Gördüler ki biz bir araya geldiğimizde karanlığa dur diyebiliyoruz. Gördüler ki plastik mermiler, biber gazları, gözaltılar, tutuklamalar hiçbirimizi korkutamıyor. Onlarca arkadaşımızın gözlerini kaybetmesinin, binlercesinin yaralanmasının, faillerin ve azmettirenlerin cezasız bırakılmasının böylesi bir kuralsızlıktan beslendiğine şahit olduk. Ethem Sarısülük'ü, Medeni Yıldırım'ı hedef alarak vuran jandarma ve polis kurşunları, Ali İsmail'e atılan ölümcül tekmeler, Ahmet Atakan'a, Berkin Elvan'a atılan biber gazı fişekleri, Hasan Ferit Gedik'i vuran mafya bozuntusu, Mehmet Ayvalıtaş'ı bizden alan pervasızlık bu hukuksuzluktan güç alıyor” dedi.

‘İNSANCA YAŞAM TALEP EDEN MİLYONLARIN ARKASINDA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

İmrek son olarak incsanca yaşam talep eden milyonların arkasında durmaya devam edeceklerini belirterek “Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesildiği ve çadırlarımızın yakıldığı günlerdeki tepkimizin de, gencecik çocuklarımıza kıyan polis şiddetinden hesap soran tutumumuzun da, parklarda, meydanlarda, sokaklarda özgürlük, demokrasi ve insanca yaşam talep eden milyonların taleplerinin de kararlılıkla arkasında durmaya devam edeceğiz. Polisiyle, yargısıyla, medyasıyla hakikati baskılayıp tarihi yeniden yazmaya çalışanlara inat, gerçekleri haykırmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi