Akaryakıtta indirim

Fotoğraf: AA

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından ötürü küresel petrol talebinin düşmesi nedeniyle akaryakıt fiyatlarındaki düşüş sürüyor.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) alınan bilgiye göre, söz konusu indirim motorinde pompa fiyatlarına ortalama 8 kuruş, benzinde ise 10 kuruş olarak yansıyacak.

Ankara’da ortalama 5,46 liradan satılan motorinin litre fiyatı 5,38 lira oldu. Motorinin litresi İstanbul’da 5,36 liradan 5,28 liraya, İzmir’de 5,48 liradan 5,40 liraya indi.

Ankara’da ortalama 5,22 liradan satılan benzinin litre fiyatı ise 5,12 lira olurken, benzinin litresi İstanbul’da 5,13 liradan 5,03 liraya, İzmir’de 5,22 liradan 5,12 liraya indi. Benzin ve motorinde bu ay 13. kez fiyatlar değişti.

AKARYAKIT FİYATLARINI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Tükenmez Haber, AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi