Alevilere yönelik nefret söylemi: Çarpı gitti, gül geldi

İzmir’in Gaziemir ilçesinde Alevi vatandaşların oturduğu mahallede duvara yazılan nefret ifadesinden sonra evin sahibi “Biz mahallemizde böyle şeyler konuşmayız. Aslolan insanlıktır. Ayrışmaya izin vermeyiz” dedi.

İzmir’in Gaziemir ilçesinde Alevi vatandaşların oturduğu mahallede duvarına kırmızı boyayla ‘X’ işareti yapılıp “Defol Alevi” yazılması üzerine Emniyet Müdürlüğü ekipleri soruşturma başlattı. Evin sahibi 60 yaşındaki Bayram Şenal 25 yıldır aynı mahallede oturduğunu belirtti. Şenal, “Bu mahallede çocuklarımızı büyüttük. Böylesine çirkin bir olayla daha önce hiç karşılaşmadık” dedi. Salı sabahı köpeğine mama vermek için saat 10 civarında kapının önüne çıktığında yazıyı gördüğünü anlatan Şenal, şöyle devam etti:

“Kırmızı sprey boya ile ‘Defol Alevi’ yazılmış ve çarpı işareti konulmuş. Hemen oğlumu aradım. Bana polise haber vermemi kendisinin de hemen geleceğini söyledi. Polisi ekipleri geldi, yazının fotoğraflarını çektiler. Daha sonra ise yanlarında getirdikleri siyah sprey boya ile yazıyı kapattılar. Husumetli olduğumuz herhangi biri yok"

Ailenin duvarındaki hakaret içeren yazı siyah ile boyanarak kapatıldı. X işareti üzerine de gül çizildi.

"ASLOLAN İNSANLIKTIR

Hürriyet'ten Gamze Kolcu'nun haberine göre Evlerinin tenha bir yerde olduğunu belirten Şenal,  "Geceleri içki içmeye gelenler bile oluyor. Bu olay tedirginlik yarattı. 25 yıldır yaşadığım mahallede birkaç gündür diken üstündeyim. Bize ‘çocuk işi’ dediler. Hiçbir çocuk gece bu ıssız yere gelemez. Büyük insanlar bile korkuyor, tedirgin oluyor. Bize bu tedirginliği yaşatanların bulunmasını istiyoruz. Yeşil mahalle sakinleri olarak bizler mezhepsel konuşmaları yapmayı bile zulüm sayarız. Mahallede çarşıda bakkalda bile muhabbeti olmaz. Aleviymiş Sunniymiş aslolan insanlıktır. Kim ya da kimler yaptıysa ayrışmaya izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi