Amedspor’dan Soylu’ya yanıt: Beyanları sorumlu ve sorunlu buluyoruz

Amedspor Başkanı Metin Kılavuz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Amedspor’a yönelik suçlamaları üzerine basın toplantısı düzenledi. Taraftar yasaklarını da anımsatan Kılavuz, bu yasakları yargıya taşıyarak lehte sonuçlanan mahkeme kararına rağmen İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik kurullarınca bu yasaklamanın devam ettirildiğine vurgu yaptı.

‘AÇIKLAMALARINI SORUMLU VE SORUNLU BULUYORUZ’

Soylu’nun açıklamalarını hatırlatan Kılavuz, “Açıklamayı hayretle izledik” dedi ve devam etti; “Kulübümüz ülkemizde özellikle mali anlamda en şeffaf kulüplerin başında yer almakta ve tüm mali hareketlerimiz yeminli mali müşavir raporuyla belgelidir. Bu da rapor halinde Türkiye Futbol Federasyonu’na bildirilmektedir. Kulübümüz mali müfettişler olmak üzere her türlü denetimden geçiyor. Tek bir olumsuz husus ile isnat edilemeyeceği tespit edilmiştir. Bu konuda kulübümüzün her zaman denetime açık olduğunu da belirtmek isteriz. “İçişleri Bakanı’nın kulübümüzü kriminalize eden ve yalnızlaştırmaya yönelik bulduğumuz beyanlarını, Amedspor üzerinde gelişecek olumsuzluklarda (deplasmanda yaşanacak taraftar olayları, hakem temsilci vs. yaklaşımlarında) sorumlu ve sorunlu buluyoruz.”

Amedspor'un kazandığı kupaları gösteren Metin Kılavuz, "Açıklamalarını şaşkınlıkla izledik. Biz her türlü denetime açığız" dedi.

AMEDSPOR’DAN İKİ ÇAĞRI

Tüm kulüplerin yerel yönetimler ve mülki amirliklerden her türlü katkıyı aldıklarını, ancak Amedspor’un bu desteklerden yoksun olduğu bilgisini paylaşan Kılavuz, iki de çağrı yaptı; “Bilindiği üzere ülkemizde SMS kampanyası düzenleyen kulüplere izin verilirken, izin alamayan tek kulüp Amedspor’dur. Bu ülke sadece birilerinin değil, bu ülkede yaşayan herkesindir. Bu hususun gerçekliği Çanakkale ve Me (biz) Lez (çabuk) Gırt (aldık) Malazgirt ovasında görmek mümkündür. Bölge ve şehrimiz gençlerine sportif faaliyetleri ile hizmet eden kulübümüze sahip çıkılması hayati önemdedir. Bu anlamda tüm Amedspor gönüllülerini sahamızda 1 Aralık Pazar günü saat 13.00’da oynayacağımız Yeni Çorumspor maçına davet ediyoruz. Bu akşam saat 21.00’da resmi twitter hesabımız üzerinden açacağımız #AmedsporBenim hashtagine herkesi destek olmaya çağırıyoruz. Spor masada değil, sahada güzeldir. Sporun olduğu yerde hayat vardır.”

FAİR PLAY ÖDÜLÜ HATIRLATILDI

Kılavuz, Amedspor’un kurulduğu 1990 yılından bugüne Diyarbakır ve bölge gençlerine yönelik sportif faaliyetlerinin önemini ilke edinerek hizmet yürüttüğünü belirtti ve kulübün geçmişten bugüne faaliyetlerini anlattı. Faaliyetlerinin büyük bölümünün dezavantajlı ve yoksul nüfusa yönelik olduğunu belirten Kılavuz, kulübün tüm zorluklara rağmen birçok hizmet yürüttüğünü, sporu evrensel barışa hizmet eden etkinlikler bütünü olarak tanımladığını ifade etti. Kılavuz, kulüplerinin birçok “Fair Play” ödülü de bulunduğunu hatırlattı.

 SOYLU NE DEMİŞTİ?

Soylu, “Kandil’in en son derdinin ne olduğunu biliyor musunuz? Söyleyeyim, Amedspor. ‘Aman ne yapın edin, Amedspor’a oradan buradan ayda 400-500 bin lira para bulun’ diye bizatihi Cemil Bayık talimat gönderiyor” iddiasında bulunmuştu. Soylu, “Cemil Bayık, ‘Amedspor’a destek verin’ diye açık açık talimat gönderdi, duymayacak mıyız?” diye konuşmuştu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi