Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden, Melih Gökçek dönemindeki 48 milyonluk zararla ilgili suç duyurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Melih Gökçek dönemindeki kamu zararlarına bir yenisi eklendi. AFM isimli bir şirketin, düşük ücretlerle aldığı atıl, kullanılmaz durumdaki fabrikaların sermaye artırımı yoluyla Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki Belka A.Ş’ye satıldığı ortaya çıktı. Belediyenin bu ve benzeri alımlar ile yaklaşık 48 milyon TL zarara uğratıldığı ifade edildi. Dönemin Belka A.Ş. yönetiminde yer alan İbrahim Gülerce ve Ömür Öksüz hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

ATIL FABRİKA FAHİŞ FİYATLA SATIN ALINMIŞ

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatı ile kurulan komisyon, Belediye’nin iştiraki olan Seğmen Su’daki fabrikalar hakkında düzenlediği görüntülü rapor, kamu kaynaklarından yapılan usulsüz harcamaları ortaya koydu. Raporda, belediye iştiraki olan Seğmen Su’nun altı farklı satın almasında ABB’nin 48 milyon TL’ye yakın zararı uğratıldığı iddia edildi. 

Haberde ABB kaynaklarından edinilen bilgiye dayandırılan bilgilere göre; AFM isimli şirketin düşük ücretle aldığı çoğu atıl, kullanılamaz, virane durumda olan fabrikaların sermaye artırımı yapılarak ve fahiş fiyatlarla Seğmen Su adına Belka A.Ş’ye satıldığı, satın alınan bazı fabrikaların içinin boş olduğu, hedef çizimlerinin yapılıp atış poligonu gibi kullanıldığı, bazılarında ise atıl ve kullanılamaz halde makineler bulunduğu belirtildi. Belediyenin bu ve benzeri alımlar ile yaklaşık 48 milyon TL zarara uğratıldığı ifade edildi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

İnceleme sonucunda, satın almaların yapıldığı tarihlerdeki tutara göre oluşan 48 Milyon TL’ye yakın zararın, ABB eski yöneticilerinin bilinçli olarak karşı şirkete menfaat sağlanması ile ortaya çıktığı belirtilerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Suç duyurusunda bulunulan isimler arasında o dönemde BELKA A.Ş. Yönetim Kurulu’nda yer alan Hüseyin Gülerce’nin kardeşi İbrahim Gülerce ile “FETÖ firarisi” Adil Öksüz’ün akrabası Ömer Öksüz’ün de yer alması dikkat çekti. ABB yetkilileri, bugüne kadar haksız kazanç sağlayan herkesin peşine düşüleceğini ifade etti.

ALIMLARIN DETAYLARI

Suç duyurusunda, AFM şirketince satın alınıp bir süre sonra Belediye şirketi Belka’ya satılarak kamunun zarar etmesine yol açılan satın alımlar ve detayları şöyle kaydedildi:

BEYNAM SU (Bağiçi Köyü): AFM firması tarafından düşük ücretle satın alınıp 2014’te sermaye artırımından yaklaşık 3 ay sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne 4.737.500,00 TL maliyetle satılan atıl ve virane durumdaki bina.

AYUDUM SU (Karacadere Köyü): AFM firması tarafından düşük ücretle satın alınıp 2015’te sermaye artırımından 14 gün sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne 5.825.000,00 TL maliyetle satılan atıl ve virane durumdaki bina ve 1 adet çalışmayan, kullanılamaz tahribatta damacana makinesi.

FİLİZ MEMBA SUYU (Güzelcekale Köyü): AFM firması tarafından düşük ücretle satın alınıp 2013’te Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne 6.000.000,00 TL maliyetle satılan bina ve atıl durumdaki damaca makinesi.

SEĞMEN SU (Haymana): AFM firması tarafından düşük ücretle satın alınıp 2013’te sermaye artırımından yaklaşık 5 ay sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi’ ye 14.880.000,00 TL maliyetle satılan bina ve makine.

BAĞİÇİ İNCİ SU (Bağiçi Köyü): AFM firması tarafından düşük ücretle satın alınıp 2014’te sermaye artırımından yaklaşık 4 ay sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne 12.350.000,00 TL maliyetle satılan bina ve makine.

KARAALİ MEVKİİ (Gölbaşı): Bu mevkide fabrika kurulması için AFM şirketi ile sözleşme yapılmış, o tarihte şirkete makine alımı için 5.750.000,00 TL ödeme yapılmış, buna rağmen bugüne kadar tek bir çivi dahi çakılmamıştır.

ETİKETLER

Editörün Seçimi