Ankara'da köpekleri zehirlediği için ceza alan 3 kişi serbest bırakıldı

Ankara Batıkent'te 16 sokak köpeğini zehirleyerek öldürdüğü gerekçesiyle ceza alan 3 kişi, tutuklamaya itiraz edilmesi sonucunda serbest bırakıldı.

Ankara Batıkent’te 16 sokak köpeğini zehirleyerek öldürdüğü gerekçesiyle 27 Ocak’ta 10’ar yıl hapis ve 15’er bin TL para cezasına çarptırılan 3 kişi tutuklamaya itiraz edilmesi sonucunda Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakıldı.

Ankara Barosu Hayvan Hakları Kurulu, Ankara Barosu Toplumsal Davalar ve Hukuk Araştırmaları Merkezi, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi, Hayvan Hakları ve Etiği Derneği'nden avukatların izlediği davada 27 Ocak günü “sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme” suçundan 2’şer ve zehrin niteliği, olay yerinin park alanı olması, çocukların da burada oynaması gibi unsurları dikkate alarak “çevreyi kasten kirletmek suçlarından” 8'er yıl hapis cezası ve 15’er bin para cezasına çarptırılmışlardı.

İlk defa bir hayvan katlinin hapis cezasıyla sonuçlandığı dava henüz kapanmamakla beraber, Adana ve Ankara Barosu Hayvan Hakları Kurulu davanın takipçisi olduklarını belirtti. 

ETİKETLER

Editörün Seçimi