Ankara’da Kürtçe müzik dinleyen 20 yaşındaki genç öldürüldü

Ankara Etimesgut ilçesinde 20 yaşındaki Barış Çakan Kürtçe müzik dinlediği için kalbinden bıçaklanarak öldürüldü.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın ailesinin açıklamalarına dayandırdığına göre, Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi’nde önceki gün akşam saatlerinde arkadaşlarıyla parkta oturmak için evden çıkan 20 yaşındaki Barış Çakan, Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle üç kişilik bir grubun saldırısına uğradı.

KUZENİ: DAHA ÖNCE DE SALDIRIYA UĞRADIK

Saldırı sonucu kalbinden bıçaklanan Çakan olay yerinde hayatını kaybetti. Üç saldırganın ise gözaltına alındığı öğrenildi. Ağrı Patnos’lu Barış Çakan’ın kuzeni Doğan Çakan, daha önce Kürtçe müzik dinledikleri için kendilerinin de saldırıya maruz kaldığını belirtti.

HDP’li Milletvekili Remziye Tosun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ankara’da Kürtçe müzik dinleyen Barış Çakan adlı genç kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Kürd’ün diline, tarihine, kültürüne, doğasına, mezar taşına; kısacası her şeyine düşmansınız!!! Bu düşmanlık sizin sonunuz olacaktır... Faşistsiniz faşist!!!” ifadelerini kullandı.

DAHA ÖNCE DE BENZER CİNAYETLER İŞLENDİ

Geçen yaz ailesiyle birlikte mevsimlik işçi olarak Adapazarı'na fındık toplamaya giden 19 yaşındaki Şirin Tosun, Kürtçe konuştuğu için önce 6 kişi tarafından linç edilmiş ardından başından silahla vuruldu. Şirin Tosun, 54 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybetti.

16 Aralık 2018 günü Sakarya’nın Hendek ilçesinde Kadir Sakçı ve oğlu Burhan Sakçı’nın önü kıraathane önünde kesildi. Kürtçe konuşan baba ve oğula, “Kürt müsünüz, Suriyeli mi?” diye soran Hikmet Usta, baba ve oğlun “Kürdüz” demesi üzerine “Zaten sizi sevmiyorum” diyerek belindeki tabancayı çıkarıp ateş etti. Kadir Sakçı yaşamını yitirdi, oğlu Burhan Sakçı ise ağır yaralandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde göz ameliyatı olan 71 yaşındaki eşiyle Kürtçe konuşan 74 yaşındaki Ekrem Yaşlı, bir hasta refakatçısı tarafından darp edildi.

8 Eylül 2015'te İstanbul’da Kağıthane’den Çağlayan’a gitmek için otobüs beklerken, cep telefonuyla Kürtçe konuşan 21 yaşındaki Sedat Akbaş, 6 kişi tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Aralık 2009'da Emrah Gezer bir Türkü barda doğum günü kutlaması nedeniyle Kürtçe şarkı söylediği için 3 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Saldırganlardan biri Gezer’e 15 el ateş etti. Gezer hayatını kaybetti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi