Ayasofya'da Fetih Suresi okundu

İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümü dolayısıyla Ayasofya'da 'Fetih Şöleni' programı düzenlendi. Fatih Sultan Mehmet'in şehri aldıktan sonra ilk cuma namazını kıldığı Ayasofya'da düzenlenen 'Fetih Şöleni'nde, Fetih Suresi okundu.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TARAFINDAN AYASOFYA'DA 'FETİH ŞÖLENİ' DÜZENLENDİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının koordinesinde gün boyu devam eden İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ayasofya'da "Fetih Şöleni" düzenlendi.

DRONE İLE ÇEKİLEN KAYITLARIN GÖSTERİMİYLE BAŞLADI

Etkinlik, Osmanlı İmparatorluğu'nun 7. Padişahı Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethederken gemileri karadan yürüttüğü rotaların üzerinden geçip Ayasofya'ya ulaşan drone ile çekilen kayıtların gösterimiyle başladı.

AYASOFYA'NIN İÇİNDE FETİH SURESİ OKUNDU

2. Mehmet'in, aralıklarla 54 gün süren kuşatmanın ardından 29 Mayıs 1453 Salı günü gerçekleşen fetihten sonra ilk cuma namazını kıldığı, fethin simgesi Ayasofya'nın içinde Fetih Suresi tilavet edildi.

DUAYA ERDOĞAN DA EŞLİK ETTİ

Etkinlikte, daha sonra Fetih Duası okundu. Duaya Cumhurbaşkanı Erdoğan da eşlik etti.

ERDOĞAN, VATANDAŞLARA SESLENDİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle vatandaşlara seslendi.

İSTANBUL'UN FETHİ TEMALI MAPPİNG GÖSTERİSİ

Erdoğan'ın konuşmasının ardından Ayasofya'nın önüne kurulan bir platformda İstanbul'un fethi temalı mapping gösterisi yapıldı.

HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ İLE SONA ERDİ

Fetih Şöleni, tarihi yarımadadaki havai fişek gösterisi ile sona erdi.

PROGRAM CANLI YAYINLANDI

Program, Cumhurbaşkanlığı ve İletişim Başkanlığı YouTube kanalları ile sosyal medya hesaplarından ve televizyon kanallarından canlı yayınlandı.

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi