Bakan Gül: 12 hakim ve savcı ile 55 personelin Covid-19 testi pozitif çıktı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını nedeni ile Türkiye'de 574 kişi hayatını kaybetti. İmkanı olan yurttaşlar, evlerine kapandı. 12 hakim ve savcı ile 55 personelin Covid-19 testlerinin pozitif çıktığını açıklayan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Bu kişilerin sağlık durumları iyi, bir kısmı hastanelerde bir kısmı da evlerinde tedavilerine devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

'CEZAEVLERİNDE POZİTİF VAKA YOK'

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Koronavirüs Koordinasyon Toplantısı’nın dördüncüsünün ardından yazılı bir açıklama yaptı. Gül, cezaevlerinde Covid-19 nedeniyle pozitif vaka bulunmadığını, kurumlara ilk kabullerde tek kişilik odada izolasyon uygulamasının sürdürüldüğünü belirtti.

'İZOLASYONA TABİ TUTULUYOR'

Cezaevlerindeki yaklaşık 32 bin personelin vardiya sonrasında belirlenen barınma alanlarında izolasyona tabi tutulduğunu, hükümlü ve tutuklularla personelin dışarıyla temasının asgari seviyeye indirildiğine işaret eden Gül, cezaevi görevlilerine teşekkür etti.

'TEDAVİLERİNE DEVAM ETMEKTEDİR'

Adalet Bakanı Gül, “12 hakim ve Cumhuriyet savcısı ile 55 personelin Covid-19 testleri pozitif çıktı. Bu kişilerin sağlık durumları iyi, bir kısmı hastanelerde bir kısmı da evlerinde tedavilerine devam etmektedir” bilgisini paylaştı.

Noterliklerdeki dönüşümlü çalışma modelinin sıkıntısız bir şekilde uygulandığını, yoğunluğun eskiye göre yüzde 80 azaldığını bildiren Gül, vatandaşlara salgın tehlikesi ortadan kalkana kadar noterliklere gitmeme çağrısında bulundu.

'SORUŞTURMALAR DEVAM EDİYOR'

Bakan Gül, ‘Adaletin izolasyonu olmaz’ denilerek salgın hastalık şartlarından kaynaklanan bu döneme özgü birtakım suçlara karşı da etkin mücadele edildiğini vurguladı.

Cumhuriyet başsavcılıklarının çeşitli suçlara yönelik yürüttüğü soruşturmalara ilişkin Gül, şunları belirtti:

“Cumhuriyet başsavcılıklarınca 66 ilde 750 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Sosyal medyada manipülatif haber ve paylaşımlarla ilgili 568, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza rencide edici davranışlarla ilgili olarak 8, karantina tedbirine aykırı davranma eylemleriyle ilgili 85, stokçuluk, karaborsa, kaçak tıbbi malzeme satmak suçundan da 89 kişi hakkında başlatılan soruşturmalar devam ediyor.”

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi