Bakan Gül’den Ceren Damar'ın katili Hikmet'in avukatına tepki

Akademisyen Ceren Damar'ın katil zanlısı Hasan İsmail Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak’ın Damar’a yönelik cinsiyetçi ifadeler içeren savunması tepki toplamaya devam ediyor. Avukat Bıçak’ın savunmasına Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den de tepki geldi.

Sosyal medyadan açıklama yapan Gül “Bugün #CerenDamar davasında vicdanların feryadını işiten Yargı; kazanmak için her yolu mübah gören anlayışa itibar etmeyerek, masum bir kadının hatırasını korumuş, insan onurunun kırılmasına da izin vermemiştir. Mahkemelerde savunmanın ahlaki ya da hukuki bir sınırı olmalı mıdır?’’ sorusu, uzun süre hukuk dünyasını meşgul etmiş; nihayet modern hukuk, savunmanın etik ve yasal sınırlarını belirleyen kurallar öngörmüştür. Çünkü insan onurunun dokunulmazlığı, bütün hakların üzerindedir.” dedi.

MÜEBBET CEZA VERİLDİ

Ceren Damar’ın katil zanlısı Hasan İsmail Hikmet, ‘tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’ suçundan yargılandı. Mahkeme, sanık Hikmet’e “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi