Barış Çakan’ın kuzeni: Yüksek sesle müzik dinleyenleri uyardığı için öldürüldü

Ankara'da kalbinden bıçaklanarak hayatını kaybeden Barış Çakan'ın, parkta yüksek sesli müzik dinledikleri için uyardıkları kişiler tarafından saldırıya uğradığı açıklandı.

Ankara Valiliği, Barış Çakan ile birlikte saldırıya uğrayan arkadaşının, ezan okunmasını engelleyecek biçimde araçta müzik dinleyenleri uyardıkları için saldırıya uğradıkları yönünde ifade verdiğini aktardı.

Evrensel’in haberine göre, Barış Çakan'ın kuzeni Doğan Çakan da bunu doğrulayarak saldırının Kürtçe müzikle alakası olmadığını söyledi.  

Ankara'nın Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi’nde 31 Mayıs akşamı'nda Ağrı Patnos'lu 20 yaşındaki Barış Çakan'ın Kürtçe Müzik dinlediği için kalbinden bıçaklandığı iddia edilmişti. Saldırının duyulması büyük tepkilere neden oldu. Mezopotamya Ajansı’nın Çakan'ın ailesine dayandırdığı habere göre; Çakan ve arkadaşı Kürtçe müzik dinledikleri için gittikleri parkta 3 kişi tarafında saldırıya uğramıştı.

ANKARA VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Ankara Valiliği bir gün sonra yaptığı açıklamada, “İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır” denildi. Bıçaklanarak hayatını kaybeden Barış Çakan'ın arkadaşı B. A.'dan alınan ilk ifadesinde olayın bu şekilde başladığını anlattığı aktarılan açıklamada, olayla ilgili şüphelilerin derhal gözaltına alınarak gerekli adli sürecin Cumhuriyet Savcılığı talimatları doğrultusunda detaylı bir şekilde sürdürüldüğü kaydedildi.

KUZENİ: KÜRTÇE MÜZİKLE ALAKASI YOK

Saldırıya ilişkin konuşan Barış Çakan'ın kuzeni Doğan Çakan, olay sırasında orada olmadığını ama saldırının Kürtçe müzikle alakası olmadığını söyledi. Kuzeninin ezan okunmadan önce abdest aldığını ama arkadaşını çağırması üzerine parka gittiğini anlatan Çakan, “Neden gitti bilmiyorum. Ancak oraya gittiklerinde arabadakileri arkadaşı uyarmış. Yüksek sesle müzik dinliyorlar arabada diye. Bunun üzerine arabadakiler saldırmış” dedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi