Bilim Kurulu üyesi Kara: 15 Haziran’da çok ciddi rahatlama bekliyorum

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, salgınla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kara, "Sosyal mesafe en az 1,5 metre olmalı. Bir insanla karşılıklı konuşurken aramızdaki 60 santimetre olmalı” dedi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kara, koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin tedbirlerin gevşetilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

CNN Türk'te konuşan Prof. Dr. Kara, “15 Haziran’da çok ciddi rahatlama bekliyorum. Türkiye’nin almış olduğu önemler çok önemli, ilaçlarla ciddi bir başarımız var. Kaybımız var bu can yakıcı bir durum fakat dünya sıralamasında iyi yerdeyiz. Bir can kaybını ve bir vakayı başarısızlık olarak değerlendirmeyiz. Seyahatlerimizde kurallara uymalı ve çok dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

2 YAŞIN ALTINDAKİ ÇOCUKLAR MASKE KULLANMAMALI

Sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Kara “Sosyal mesafe en az 1,5 metre olmalı. Bir insanla karşılıklı konuşurken aramızdaki 60 santimetre olmalı” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Kara, kurallara uyulursa ağustosta koronavirüs salgınının bitebileceğini söyledi. 

Kara, 2 yaşın altındaki çocuklarda maske kullanılmaması konusunda uyardı. Kara maske yerine bu çocuklara yüz koruyucu siperlik kullanılması gerektiğini belirtti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi