Bilim Kurulu üyesi Yavuz: Vakalar böyle giderse okulların açılmasında sorun yaşayabiliriz

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, açıklanan koronavirüs vaka tablosuna göre okulların bu yıl açılıp açılmayacağına dair soruyu cevapladı. Yavuz, "Bu tablo böyle devam ederse okulların açılmasıyla ilgili özellikle üniversitelerde sıkıntı yaşayabiliriz" ifadelerini kullandı. Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 5 bin 97 kişi hayatını kaybetti. Ülkede koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 197 bin 239'a yükseldi.

'EKİM'DE NELER YAPABİLECEĞİMİZE KARAR VERECEĞİZ'

Bilim Kurulu üyesi Şimşek Yavuz, Habertürk’te Fatih Altay’lının canlı programında şu açıklamaları yaptı:

"Bu tablo binli rakamlarla devam ederse özellikle üniversitelerin açılmasında sıkıntı yaşanabileceğini düşünüyorum. Bu gerçekten çok dinamik bir salgın. Önümüzde ki yılların ön görüsünde bulunmak, elde ki verilerle tahmin etmek pekte mümkün değil açıkçası. Bizler Temmuz ve Ağustos ayını nasıl geçirdiğimize bakarak, Ekim’de neler yapabileceğimize karar vereceğiz.

'HAZIRLIKLI OLMAK GEREKİYOR'

Burada esas kritik olay şudur; yani bu tarz salgınlarda yapmamız gereken ne oluyor?.. Bir kere hazırlıklı olmak gerekiyor. Vaka sayıları sıfırlansa bile ikinci bir dalganın her an olabilir endişesi var. Bu yüzden, dinamik bir salgında eylül ya da ekim ayında okullar açılır ya da açılmaz diye şu an için bir şey diyemeyiz."

ETİKETLER

Editörün Seçimi