ÇHD'li avukatlar için imza kampanyası başlatıldı

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, ölüm orucunda bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik için imza kampanyası başlattı.

Ebru Timtik 16 yıl 6 ay, Aytan Ünsal ise 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu’ndan yapılan açıklamada, Ünsal ve Timtik, adil yargılanma talebiyle 5 Şubat’ta başlattıkları açlık grevlerinin 5 Nisan itibarı ile ölüm orucuna dönüştürdükleri hatırlatılarak şöyle denildi:

“Kamuoyunun da bildiği üzere ÇHD üyesi 18 avukata, adil yargılamaya ilişkin tüm usul güvenceleri, savunma hakkı ihlal edilerek, toplamda 159 yıl hapis cezası verildi. Tahliye kararını veren yargıçlar, kararlarını geri almaya zorlandı  ve ardından davadan alındı. Sonraki atanan yargıçlar tarafından hızlıca verilen ve bizatihi avukatlık faaliyetlerinin suç sayıldığı bu karar bugün hala Yargıtay önünde bekletilmektedir. Bu metne imza atanlar olarak mevcut durumda Türkiye’de hakim olan siyasallaşmış yargı pratiğinden endişe duyuyoruz.

‘YAŞATMAK HEPİMİZİN SORUMLULUĞU’

Yaşatmanın hepimizin sorumluluğu olduğunun altını çizerek demokratik bir devletin özü ve gereği olan adil yargılanma hakkının tüm yurttaşlar için güvence altına alınması ve ÇHD’li avukatların adil yargılanabilecekleri koşulların sağlanması konusunda Yargıtay ve Adalet Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkilileri derhal göreve çağırıyoruz.”

Açıklamada ayrıca, “Metni imzalamak için ad, soyad, meslek ve şehir bilgilerinizi savunmayaozgurluk@gmail.com adresine mail atabilirsiniz” denildi.

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu'nda şu örgütler yer alıyor:

Avukatlar Sendikası, Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği, Demokrasi İçin Hukukçular, İnsan Hakları Derneği, Kartal Hukukçular Derneği, Katılımcı Avukatlar, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi