CHP'li Tekin: Erdoğan ile Sağlık Bakanı'nın elinde farklı veriler mi var?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs ile ilgili verdiği rakamlarla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği rakamların örtüşmediğine dikkat çekti. CHP'li Tekin, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) güdemine taşıdı.

Tekin'in yanıt aradığı sorular şöyle:

  • Erdoğan ile Sağlık bakanının elinde farklı veriler mi var?
  • Cumhurbaşkanın 8554 olarak açıkladığı vaka sayısını 2 saat sonra sağlık bakanı 2433 olarak açıkladı? Hangisi doğru?
  • Sağlık Bakanı 26 kişinin, Cumhurbaşkanı ise 797 kişinin taburcu olduğunu açıkladı. Bu durumda hangi bilgi doğru?
  • Evlerinde izlendiği kastedilen 53 bin vatandaşımızın akıbeti nedir? Bu kişilere test yapılmış mıdır? Yapılmış ise, bu kişiler arasından test sonucu pozitif çıkanlar var mıdır?
  • Cumhurbaşkanı ile Sağlık Bakanının verdiği sayılar arasındaki farklılığın nedeni nedir?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN VERDİĞİ RAKAMLAR

Erdoğan, koronavirüs nedeniyle Türkiye'de 53 bin kişinin evlerinde izlemeye, 8 bin 554 vakanın ise hastanelerde takibe alındığını açıkladı. Bunlardan 797 kişi tamamen iyileşip taburcu olduğunu kaydeden Erdoğan, 4 bin 603 kişiden numune alınarak ileri tetkik yapıldığını bildirdi. Erdoğan, koronavirüs nedeniyle teşhis konan bin 872 kişinin tedavisine devam ediliğini açıkladı.

SAĞLIK BAKANI KOCA'NIN VERDİĞİ RAKAMLAR

Türkiye'de yeni vaka sayısı yapılan son açıklamanın ardından 561 yeni tanı koyulduğu ve 15 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyuruldu. Böylelikle Türkiye'de vaka sayısı 2.433'e yükselirken hayatını kaybedenlerin sayısı 59'a yükseldi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi