'Covid- 19 krizi, basın ve ifade özgürlüğünü daraltmanın aracı olarak kullanılıyor'

Yaklaşık iki yıldır gazetecilerin yargılamasını izleyen, belgeleyen ve raporlayan, kapsamlı bir veri tabanı ve hafızalaştırma çalışması yürüten Press In Arrest, Mart ayı gazeteci yargılamaları raporunu açıkladı. Raporda Covid- 19 krizinin, basın ve ifade özgürlüğü alanını daraltma çabalarının yeni bir aracı olarak kullanıldığının altı çizildi.  Mart ayında 30 gazetecinin hakim karşısına çıktığının belirtildiği raporda gazetecilerin 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, 1 kez müebbet hapis ve en az 106 yıl 9 aydan 295 yıl 53 aya kadar hapis istemiyle yargılandığı vurgulandı. 

Gazeteci davalarına ilişkin kapsamlı bilgilerin paylaşıldığı raporda Mart ayındaki gelişmelere ilişkin şu ifadelere yer verildi:

MART AYINDA;

• En az 14 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı ve ifadeye çağrıldı!

“MİT mensubunun cenaze töreni” ve Coronavirüs salgını kapsamında haber yapan gazeteciler ile sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilen gazeteciler hakkında soruşturma başlatıldı.

• En az 20 gazeteci gözaltına alındı!

“MİT mensubunun cenaze töreni” ile ilgili haber yapan, Dubai şeyhine ait 600 milyon euro değerindeki yata ilişkin haber yapan ve Coronavirüs salgını kapsamında haber yapan gazeteciler gözaltına alındı. Ayrıca Edirne Pazarkule’de sığınmacıların Avrupa’ya geçişlerini haberleştirmek üzere bulunan ulusal ve uluslararası medyadan en az 10 gazeteci de gözaltına alındı.

• 2 gazeteci hakkında dava açıldı!

Sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle…

• 9 gazeteci tutuklandı

Yakın Doğu Haber’den Alptekin Dursunoğlu; Oda TV’den Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç; Yeniçağ’dan Murat Ağırel, Yeni Yaşam’dan Ferhat Çelik, Aydın Keser; Rudaw’dan İsmail Yıldız/Rawin Sterk, İdris Sayılğan.

• 30 gazeteci yargılandı

30 gazeteci, Mart ayında, 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, 1 kez müebbet hapis ve en az 106 yıl 9 aydan 295 yıl 53 aya kadar hapis istemiyle yargılandı!

• 1 gazete yargılandı!

Eski AKP milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun, Naci Şerifi Zindaşti’yle fotoğraflarını ortaya çıkardığı için Cumhuriyet Gazetesine açtığı “3 kuruşluk manevi tazminat davası” reddedildi. Kuzu, davayı haberi yapan muhabire değil, doğrudan Cumhuriyet Gazetesi’ne açtı.

• 26 gazetecinin yargılaması ertelendi

1 duruşma hakim doğum izninde olduğu için yapılamadı, 10 gazetecinin yargılaması ise coronavirüs salgını nedeniyle görülmeden ertelendi.

• 1 gazeteci beraat etti

İlk kez bir Instagram paylaşımı yargılamaya “dayanak” gösterildi.

• 3 gazeteci ceza aldı. Ceza alan üç gazetecinin; biri 2 yıl 1 ay hapis cezası, biri 50 gün hapis cezası (1000 TL para cezasına çevrildi) ve biri 7080 TL para cezası aldı.

• Tutuklu olan 6 gazeteci tahliye oldu

Tahliye olan 6 gazetecinin; birinin yargılaması tamamlandı ve ceza alarak çıktı, biri hükümlü olarak hapisteyken Yargıtay tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi, haber takibi sırasında gözaltına alınıp tutuklanan bir gazeteci avukatların 5 başvurusuyla serbest bırakıldı. Diğer 3 gazeteci ise ilk duruşmada tahliye edildiler ve yargılamaları tutuksuz olarak sürüyor.

• Tutuklu yargılanan 3 gazeteci, covid19 tedbirleri kapsamında hapishaneden SEGBİS aracılığıyla mahkemeye katılarak savunma yaptı.

YARGIDAN HABERLER...

• Yargıtay, “FETÖ medya yapılanmasında yer aldığı” iddiasıyla hükümlü olarak tutuklu olan Ali Akkuş’un, tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak, tahliyesine karar verdi. Akkuş, 740 gün sonra cezaevinden tahliye olurken, aynı dosya kapsamında 18 gazetecinin tutukluluğu sürüyor.

• Gazeteci Murat Ağırel’in tutukluluğunun 23 gününde avukatları Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yaptı. Başvuruda; "kişi güvenliği ve özgürlüğü" ile "ifade özgürlüğü haklarının" ihlal edildiğinin tespiti ve Ağırel’in tahliyesini istediler.

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi