Cumhuriyet davasında duruşmanın tekrarlanması istendi

Cumhuriyet gazetesi eski çalışanlarının yargılandığı davada avukatlar, Yargıtay’ın bozma kararı sonrası yapılan duruşmanın tekrar edilmesini istedi.

Cumhuriyet davasında avukatlar, reddi hakim talebine karşılık heyetin usule uygun davranmadığını ve duruşmanın tekrar edilmesi gerektiğini ifade etti.

Duvar’dan Murat İnceoğlu’nun haberine göre, İstanbul Adliyesi’nde görülen 21 Kasım 2019 günü yapılan duruşmada avukatlar, mahkemenin Yargıtay’ın bozma kararına ilişkin kararını vermesini istedi. Ancak Mahkeme Başkanı Ersin Öztürk, sanık ve vekillerden diyecekleri olup olmadığını sordu, mahkemece bu aşamadan sonra sanıklara son sözlerinin sorulacağının, sadece sanıklara söz verileceğinin, müdafilere söz verilmeyeceğini ifade etti.

Duruşmada sanıklardan Bülent Utku’nun avukatı Ergin Cinmen’in bu konudaki itirazı “Şu anda son sözlerin alınması mantığa aykırıdır. Son sözleri alabilmeniz için mahkemenizin bir karar vermesi ve ardından buna göre yargılamaya devam edilmelidir. Onun için mahkemenizin önce bir karar vermesini daha sonra bize söz verilmesini talep ediyoruz” şeklinde özet olarak zapta geçirildi.

Mahkemenin Yargıtay kararı sonrası hüküm kurmadan yargılamaya devam etmek istemesi ve bu doğrultuda karar alması üzerine avukatlar ihsas-ı rey söz konusu olduğu gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu.

REDDİ HAKİM TALEBİ KABUL EDİLMEDİ

Ancak mahkeme reddi hakim talebinin duruşmayı uzatmayı amaçladığını öne sürerek talebi geri çevirdi ve duruşmaya devam etti.

Mahkeme kararının ardından sanıklardan Bülent Utku ve avukatları duruşmanın tekrar edilmesi istemiyle başvuru yaptı.

DURUŞMA TEKRAR EDİLSİN TALEBİ

Utku ve avukatları son olarak yaptıkları itirazda, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nin reddi talebinin usul ve yasaya aykırı olarak geri çevrilmesi kararının kaldırılması, ret kararı kesinleşmeden yargılamaya devam edilerek, reddedilen hakimlerin karara katılması, hukuka kesin aykırılık teşkil ettiği için duruşmanın tekrarlanması talebinde bulundu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi