Davutoğlu'ndan Hrant Dink Vakfı ve Rakel Dink'e destek

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Hrant Dink Vakfı ve Rakel Dink'e yönelik ölüm tehditleri üzerine, Rakel Dink'i telefon ile arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Gelecek Partisi de hem vakfa hem de Rakel Dink'e yönelik tehdit mesajlarını kınadıklarına dair bir bildiri yayınladı.

'ÜLKEMİZİN YAŞADIĞI KISIR DÖNGÜYÜ YÜZÜMÜZE VURAN ÖRNEKLERDEN BİRİNİ DAHA ORTAYA KOYMUŞTUR'

Partinin mesajında şu ifadeler kullanıldı:

"Hrant Dink’in 2007 yılında, dönemin iktidarını köşeye sıkıştırıp Türkiye’yi vesayetleri altında tutmak isteyen karanlık mahfillerce öldürülmesinin ardından kurulan Hrant Dink Vakfı, Rakel Dink ve avukatının bugün ölüm mesajlarıyla tehdit edilebilmesi, ülkemizin yaşadığı kısır döngüyü yüzümüze vuran örneklerden birini daha ortaya koymuştur.

'BU KARANLIK ZİHNİYETİ YAKINDAN TANIYORUZ'

Bizler, o günlerde de karşısında durup mücadele verdiğimiz bu karanlık zihniyeti yakından tanıyoruz. Hukukun, toplumsal barış ve özgürlüklerin karşısında, öfke, kin, ayrımcılık ve her türlü vesayetin yanında konumlanan mezkur karanlık bu ülkeye hiç de yabancı değildir.

'BU KARANLIK MAHFİLLERE DÖNÜK EN ANLAMLI VE GÜÇLÜ MESAJ OLACAKTIR'

Bu zihniyet, hukukun rafa kalktığı, özgürlüklerin kısıtlandığı, despotik uygulamaların neşvünema bulduğu ortamlardan beslenir. Toplumun sinir uçlarıyla oynayarak, fay hatları üzerinde gezinerek adalet duygusunu tarumar edip, bir arada yaşamın umutlarını dinamitlemeyi marifet bilir. Ölüm tehdidinin içinde yer alan “Bir gece ansızın gelebiliriz” şeklindeki manidar ifadenin bilinçli olarak seçildiği açıktır. Bu yönüyle bugünün iktidarını da töhmet altında bırakıcı bir sinsilik içermektedir. Böyle olmaklığıyla, sadece vakfın yöneticilerinin can güvenliği açısından değil, iktidar açısından da bu karanlık zihniyet odaklarının ivedilikle deşifre edilmesi önem arz etmektedir. Hukuk, adalet ve toplumsal barışın inşası için hep birlikte mücadele vermek, bu karanlık mahfillere dönük en anlamlı ve güçlü mesaj olacaktır."

NE OLMUŞTU?

Hrant Dink Vakfı, kendilerine e-posta yoluyla gelen mesajda “Bir gece ansızın gelebiliriz” denilerek merhum Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve avukatların tehdit edildiğini duyurmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Hrant Dink Vakfı’na yönelik tehdit içeren e-posta ile ilgili resen soruşturma başlatıldığını açıklamıştı.

T-24, Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi