Definecilere ÇED belgesi zorunluluğu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) yönetmeliğinde yaptığı değişiklik, bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Değişiklikle, define aramak isteyenlerin müracaat dilekçelerinin ekinde artık ÇED belgesinin de yer alması gerekiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan açıklamada, son zamanlarda gerekli izinler alınmış olsa bile define aramaları sırasında topoğrafyayı bozacak şekilde ekosisteme müdahalede bulunulduğu, göl, dere, orman gibi alanların tahrip edildiği yönünde örneklerin çoğaldığı ifade edildi.

Bu nedenle “Define Arama Projeleri"nin ÇED değerlendirmesine dahil edilmesinin gerekliliğinin ortaya çıktığı” kaydedildi.

Define aramak için ÇED zorunluluğu, Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylası’nda yapılan arama sırasında 12 bin yıllık Dipsiz Göl’ün yok edilmesi sonrası gündeme gelmişti.

CHP’Lİ KARACA: DEFİNECİLİK TAMAMEN YASAKLANMALI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, ÇED belgesi zorunluluğunun hiç bir anlam ifade etmeyeceğini belirterek, “Çevresel ve kültürel değerlerimizin korunması için bu alanlarda defineciliğin tamamen yasaklanması gerekir” dedi.

Karaca, yazılı açıklamasında, ÇED Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, define araması için "ÇED gerekli değildir" kararı alınması gerekeceğine dikkati çekti.

Böylece ÇED raporu hazırlanmadan definecilik yapılacağına işaret eden Karaca, şunları kaydetti:

“Definecilik, çevresel ve kültürel değerlerin talanından başka bir şey değildir. Ayrıca, bir dolandırıcılık ve umut tüccarlığı düzenidir. Sahte haritalar ve söylentiler üzerinden insanlar maniple ediliyor, kandırılıyor, dolandırılıyor. Define arayıcılığını ÇED kapsamına almak hiçbir anlam ifade etmez. Çevresel ve kültürel değerlerimizin korunması için bu alanlarda defineciliğin tamamen yasaklanması gerekir” 

Uygulamada “ÇED gerekli değildir” kararını valiliklerin verdiğini anımsatan Karaca, Gümüşhane merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırları içindeki İstavroma Yaylası'nda yer alan ve define araması için kazılan Dipsiz Göl'ün durumuna dikkati çekti.

‘DİPSİZ GÖL’DE ONCA REZALET VALİLİK İZNİYLE OLDU’

Karaca, “Dipsiz Göl'de onca rezalet valilik izniyle olmuştu. Bakanlık, ÇED Yönetmeliği kapsamına alarak, valiliklere savunma argümanı oluşturmuştur. Anlaşılıyor ki Bakanlık Dipsiz Gölü ibret almamış, oluşan hukuki sorunlara karşı ‘meşruluk’ zemini hazırlamıştır. Dipsiz Göl meselesi, sadece bir ihmal ile geçiştirilemez. Ortada ciddi bir akıl ve ahlak problemi var” değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi