Demirtaş'ın kitabının hedefe konmasına yayıncılardan tepki: 12 Eylül dönemine mi döneceğiz?

DENİZCAN AKAR


TÜKENMEZ HABER - Selahattin Demirtaş’ın kitabından uyarlanan tiyatro oyununu sanatçıların, siyasetçilerin, Başak Demirtaş, Dilek İmamoğlu ve Selvi Kılıçdaroğlu'nun birlikte izlemesi, ardından da kitabın İBB iştiraki olan İstanbul Kitapçısı’nda satılması bazı kesimlerin kitabı hedef tahtasına koymasına neden oldu. Konu hakkında açıklama yapan Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kocatürk, ‘12 Eylül dönemine mi döneceğiz’ diye tepki gösterdi. Kitabı basan Dipnot’un Genel Yayın Yönetmeni de "Selahattin edebiyat yapıyor, söz kuruyor. Bunlar bunu yapamıyor bundan dolayı da korkuyorlar. Marjinal dedikleri siyasi partinin temsilcisinin yazdığı metni okuyan binlerce insan var" dedi.

DİPNOT GENEL YAYIN YÖNETMENİ: EN ÇOK SATAN ON KİTAPTAN BİRİ 

Demirtaş'ın kitaplarının yayımlandığı Dipnot Yayınları'nın Genel Yayın Yönetmeni Emirali Türkmen de konuya ilişkin değerlendirmesinde siyasi iktidarın sürekli gerilim ürettiğini, Demirtaş'ın kitabının en çok satan on kitaptan bir tanesi olduğunu vurguluyor.

‘14 DİLDE YAYIMLANMIŞ’

Türkmen'in konuya ilişkin Tükenmez Haber'e yaptığı açıklama şu şekilde:

"Yani bazen kara mizahın bile az kaldığı vakit. Gülsek gülemiyoruz, ağlasak ağlayamıyoruz. Siyasi iktidar sürekli gerilim üretiyor. Selahattin Demirtaş’ın kitabı olan Seher, 2017’de çıktı. Türkiye’nin en çok satan on kitabından bir tanesi. 14 ayrı dilde yayımlanmış. Başka dilde yayımlayan yayınevleri de dünyanın en büyükleri. Penguen mesela. Tiyatrocular da öyküler yapıyor. Bundan normal ne olabilir ki? Siyasi iktidarın temsilcilerini dinleyince bu memlekette yayıncılık yapmak bile eziyet diye düşünüyor insan. Yazmaktan ülkenin bölünmeyeceğini biliyoruz."

‘SELAHATTİN EDEBİYAT YAPIYOR, SÖZ KURUYOR. BUNLAR BUNU YAPAMIYOR BUNDAN DOLAYI DA KORKUYORLAR’

Sözün gücüne inandıklarını vurgulayan Türkmen, 'Bunlar da sözün gücünden korkuyorlar. Selahattin edebiyat yapıyor, söz kuruyor. Bunlar bunu yapamıyor bundan dolayı da korkuyorlar. Marjinal dedikleri siyasi partinin temsilcisinin yazdığı metni okuyan binlerce insan var. Kitap fuarlarında imza günleri yapıyor. Sözün gücü karşısında onlara da kükremek kalıyor' diye konuştu.

KOCATÜRK: LİNÇ KAMPANYASI

Türkiye Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kocatürk de Demirtaş’ın kitabı hakkında sosyal medyada yürütülen linç kampanyasını doğru bulmadığını belirterek, bu kişilerin ismi ve cisminin de belli olmadığını söyledi.

'12 EYLÜL DÖNEMİNE Mİ DÖNECEĞİZ?'

Türkiye’nin imzaladığı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesine vurgu yapan Kocatürk, Türkiye’de savunulan her düşünce, sanat ifadesi dağıtılabilir, satılabilir’ şeklinde konuşan Kocatürk sözlerine şöyle devam etti:

"Demirtaş’ın önümüzdeki günlerde bir kitabı daha çıkacak. Bu insan Cumhurbaşkanı adayı da oldu, milyonlarca oy aldı. Ayrıca kimin kitap yazacağına kim karar verecek? İkinci Dünya Savaşı, 12 Eylül dönemine mi döneceğiz?"

'İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİNE DE AYKIRIDIR'

Kocatürk, kitap satımında kullanılan bir takım veri tabanları olduğunu belirterek PTT Genel Müdürlüğü'nün de bunu kullandığını belirtti, Kocatürk, "Bunlardan bir tanesi de İBB, Ben çok kitap satıldığını sanmıyorum ama o da kullanılır. Bunların kaldırılması, yasaklanması kabul edilebilir değildir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne de aykırıdır. Türkiye bu sözleşmeyi 76 yıl önce imzalamıştır" dedi.

İMAMOĞLU'NDAN AÇIKLAMA: KİTAP HER YERDE SATILIYOR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da, 'Selahattin Demirtaş’ın kitaplarının İstanbul kitapçısında satıldığına dair. Bu yeni bir uygulama mı? Sakine Cansız’ın envanterden bugün çıkarıldığına dair bazı görseller dolaşıyor…' sorusunu şöyle yanıtladı:

"Bu şekilde tartışılması bizi üzüyor. Kitap konusu yıllar önce de başka şekilde eleştiriye sebep olmuştu. 'Bomba kadar etkili' diye bir tarif yapılmıştı. Bu olaydan sonra, bunu yapanlar, bu ülkede 15 Temmuz’u gerçekleştirmişti. Bu tarz laf söyleyenlerin pişman olduklarını düşünüyorum. Belki sormanız da gerekebilir o dönemin Başbakanı böyle bir ifade de bulunmuştu. Sayın Demirtaş’a ait kitap her yerde satılıyor. Devletin kurumları da buna dahil. PTT’nin de sitesine girin, var TBMM’nin de sitesine girin, var. İktidara çok yakın kitapçıda da var. Başka kitapçılarda da var. Olabilir de. Olmalıdır da. Kaldı ki bir kitabın yasak olup olmadığına karar verecek olan, bu ülkenin mahkemeleri, savcılıkları. Diğer kitapla ilgili olarak; 5 yıldır satışta olan bir kitap. Yeni değil. İstanbul Kitapçısı’nda 5 yıldır satışta. Ama gelen haklı tepkiler üzerine biz, o kitabın satışını sitemizden iptal ettik. Ama bu konu üzerinden bir hamaset oluşturarak, yine bir düşmanlık kurgusu üzerine önce sosyal medyadan başlatıp sonra başka iletişim araçlarına taşıyarak, yani bir nevi böyle toplumu infiale getirmek… Bunlar hoş şeyler değil. Toplumu boş işlerle uğraştırma meselesi."

CHP’LİLER VE HDP'LİLER BİRLİKTE İZLEMİŞTİ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, Kadir İnanır, Selvi Kılıçdaroğlu, Dilek İmamoğlu, Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş’ın ‘Devran’ isimli kitabındaki öykülerin Jülide Kural tarafından sahnelendiği tiyatro oyununa katılmıştı.

BAHÇELİ: SÖZDE KİTAP

HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın romanından uyarlanan tiyatro oyununu izlemeye giden CHP'lileri eleştiren Bahçeli, 'Terörist Demirtaş'ın 'Devran' isimli sözde kitabından tiyatro oyunu çıkarıp buna övgü düzenler bu milletin ruh köküne yabancı olanlardır. CHP'ye diyorum ki, çadır tiyatronuzu ya gidin Kandil'de kurun ya da Pensilvanya'ya açın. Hasılat rekorları kırarsınız. Ama müslüman mahallesinde salyangoz satmaya kalkmayın, sattırmayız. Diyeceklerimiz Kılıçdaroğlu'nun kulağına küpe olsun' diye konuştu.

NEDİM ŞENER DE KATILDI

Nedim Şener de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 'İBB, Demirtaş’ın kitaplarını da satmaya başlamış! Yavaş yavaş, alıştıra alıştıra, tiyatro ile kitap ile şiir ile türkü ile yavaş yavaş alışacaksınız. Bir gün şehitleri hatırlayıp, ‘ben neyi alkışlıyorum’ dediğinizde kızarmış avuçlarınızla yüzünüzü kapatacaksınız ama geç olacak' yazdı.

PERİNÇEK: KİTAP MEHMETÇİĞE KURŞUNDUR

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de ‘Demirtaş'ın kitaplarını İBB'nin raflarına koyanların Türkiye'nin geleceğinde yeri yok! İBB raflarında Selahattin Demirtaş kitabı Mehmetçiğe kurşundur! PKK/HDP'ye özgürlük yok! #İBBraflarıPKKyaAçılamaz’ ifadelerini kullandı.

PTT DE KİTABI KALDIRDI

Öte yandan kitabın PTT’nin alışveriş sitesi PTTAvm.com’dan kaldırıldığı da görüldü. PTT’den konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi