Abdurrahman Dilipak'tan kenevir yazısı: Bir bitkiyi yakmak nasıl bir akıl

Fotoğraf: Tükenmez Haber

Akit gazetesi yazarı ve Kenevir Kooperatifi’nin sözcüsü Abdurrahman Dilipak, keneviri yakmanın haram ve israf olduğunu belirtti. Dilipak, bugünkü köşe yazısında "Her hafta kaçak kenevir ekimi yapılan alanlar tesbit edilip, operasyon yapılıyor ve kenevirler yakılarak imha ediliyor. Herhalde bu da mevzuat gereği. Bir bitkiyi yakmak nasıl bir akıl. Onu yakarken havaya, toprağa da, o topraktaki canlılara da zarar veriyorsunuz. Anız yakan ki bu iş de günahtır. İsraf haramdır."dedi.

'MİLLİ MESELE HALİNE GETİRMEMİZ LAZIM'

Kenevir konusunu milli bir mesele haline getirmek gerektiğini söyleyen Dilipak, şu ifadeleri kullandı:

"Kenevir konusunda, Erbakan’ın ABD’nin baskılarına karşı, CHP-MSP koalisyonu zamanında verdiği direnişi bugün gösteremiyoruz maalesef. Arkadaşlar daha önce Kılıçdaroğlu ile görüşmüşlerdi. Aslında herkesle görüşüp bu işi milli bir mesele haline getirmemiz lazım. THC ve CBD en az afyon kadar değerli ama işe bakın ki, bugün hâlâ bu alanda üretim yapmak mevzuat ve bürokrasi ile eli ile yasaklanıyor. Bu aklı kim veriyorsa, bu nasıl bir akılsa."

'İSRAF HARAMDIR'

Kenevir tarlalarına yapılan operasyonları anımsatan Dilipak, şunları kaydetti:

"Her hafta kaçak kenevir ekimi yapılan alanlar tesbit edilip, operasyon yapılıyor ve kenevirler yakılarak imha ediliyor. Herhalde bu da mevzuat gereği. Bir bitkiyi yakmak nasıl bir akıl. Onu yakarken havaya, toprağa da, o topraktaki canlılara da zarar veriyorsunuz. Anız yakan ki bu iş de günahtır. İsraf haramdır. Bu ürünler ekonomiye kazandırılabilir. Yılda 10 milyar liralık kenevir yakılarak imha ediliyor. Bunda kamu yararı yok. Kamu yararı olmayan bir işlem suçtur. Bu ürünleri yed-i emin olarak TİGEM’e verin. Üniversitelerle beraber, gerekirse tarım kooperatif ile birlikte bu ürünler değerlendirilebilir. Bu ürün toplum sağlığı için olduğu kadar savunma açısından da önemli. Ekonomik açıdan da önemli."

ETİKETLER

Editörün Seçimi