DİSK ve Türk-İş sokakta: Dokunma kıdeme gideriz greve

İşçilerin kıdem tazminatının üçte birinin fona devredilmesine karşı, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) eylemlere başladı.

‘DOKUNMA KIDEME GİDERİZ GREVE’

İstanbul'da İstanbul Sanayi Odası Odakule Merkez önünde bir araya gelen Türk-İş yöneticileri ve üyeleri, ''Dokunma kıdeme gideriz greve'', ''Kıdeme dokunan eller kırılsın'' ve ''Hükümet yasanı al başına çal'' sloganları attı. Türk-İş'e bağlı Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) ve Belediye-İş Sendikası üyelerinin yoğun katılım sağladığı açıklamada İstanbul 1. Bölge Temsilcisi Adnan Uyar konuştu ve ''Eğer herhangi bir şekilde kıdemle oynayacak bir yasa teklifi gelirse greve gideceğiz'' denildi.

'KIDEME UZANAN ELLER KIRILSIN'

Kıdem tazminatının gasp edilmesine karşı yurt genelinde sokağa çıkan DİSK'in Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da İstanbul'dan seslenerek "Kıdem tazminatının gasp edilmesine izin vermeyeceğiz!" dedi. Birçok ilde DİSK'in eylemleri devam ediyor.

DİSK GENEL BAŞKANI ARZU ÇERKEZOĞLU: AKLINIZDAN BİLE GEÇİRMEYİN!

Kıdem tazminatının Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında fona devredilmesine karşı Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Beşiktaş Belediyesi Fen İşleri Garajında basın açıklaması yaptı. "Kıdem tazminatımıza dokunma" pankartının açıldığı açıklamada "Kıdem tazminatı bir müzakerenin değil ancak bir mücadele konusu olabilir" dövizleri taşındı. "Kıdem hakkımız söke söke alırız", "Kıdeme dokunan eller kırılsın” sloganları atıldı.

Açıklamada konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, kıdem tazminatının emekçilerin 13’üncü ay ücreti olduğunu ifade ederek, "DİSK olarak 81 ilde örgütlü olduğumuz binlerce iş yerinde onbinlerce DİSK'li olarak sesleniyoruz, kıdem tazminatınızı dokunmayı aklınızdan bile geçirmeyin" dedi.

‘İŞÇİLER CAN DERDİNDE HÜKÜMET KIDEMİ GASBETME DERDİNDE’

Çerkezoğlu şöyle devam etti: "Biz emekçiler olarak bir taraftan 'çarklar dönecek' ısrarı ile çalışmak zorunda olduğumuz işyerlerinde virüse-salgına karşı kendimizi korumaya uğraşırken, bir taraftan işimizi, geleceğimizi ve gelirimizi korumaya çalışırken siyasi iktidar kıdem tazminatınızı el uzatıyor.

Bu koşullarında Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında kıdem tazminatını fona devrederek yok etmeye çalışıyorlar. Diğer taraftan da 25 yaş altı ve 50 yaş üstüne güvencesiz çalışmayı, geçici sözleşmeyi dayatarak kıdem tazminatını yok ediyorlar.

Bu kıdem tazminatı tartışmaları son 15-20 gün kendiliğinden ortaya çıkmadı, kıdem tazminatı 18 yıldır bu ülkeyi yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bütün politika belgelerinden, 11. kalkınma planına, 'Yeni Ekonomik Program'ına kadar bütün politika belgelerinde var" diye konuştu.

Daha önceki fonları hatırlatan Çerkezoğlu, "İşçinin birikmiş emeğini, alın terini çocuklarının geleceğini bir fona devrederek, bunu tıpkı bugün işsizlik fonunda olduğu gibi kendi krizlerine çözüm bulmak için kullanacaklar buradan bir kez daha ilan ediyoruz: Sizin ekonomi politikalarınızın, sizin tercihlerinizin, ekonomik krizinizin bedelini işçiler, kendi alın teri ile ödemeyecek. Buradan söylüyoruz, İzin vermeyeceğiz.

Hükümet bu anlamda inat ederse biz sonuna kadar mücadele edeceğiz. DİSK olarak gerekirse grev ve genel greve çıkarız” diye konuştu.

ANKARA'DA TÜRK İŞ ÖNÜNDE EYLEM

Ankara’da Türk-İş Genel Merkezi önünde bir araya gelen işçiler, “Direne direne kazanacağız”, “Türk-İş nerede biz oradayız” sloganları attı, “Kıdeme Uzanan Eller Kırılsın”, “Kıdem Tazminatı Geleceğimizdir Dokunma”, “Ölmek Var Dönmek Yok Tazminatı Vermek Yok” yazılı pankartlar taşıdı.

Kıdem tazminatının ortadan kaldırılmak istendiğini ve buna izin vermeyeceklerini belirten Türk-İş İl Temsilcisi Nihat Zengin genel merkez önünde bir araya gelenlere seslendi. Tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında bir sistemin hazırlığının yapıldığını fakat taslağın kendilerine ulaşmadığını belirten Zengin şunları söyledi:

“Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal taraflar arasında mutabakat yoktur. Ekonomideki sıkıntıların çözümü yine işçide aranıyor. Esnek çalışma kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de daha önce görülmemiş salgın devam ederken bu gündeme getiriliyor. İşçiler bu süreçte işsizlikle baş etmeye ve korumaya çalışmaktadır. Bu düzenleme çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Kıdem tazminatı Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacaklar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz.”

ADANA'DA İŞÇİLERDEN BASIN AÇIKLAMASI

Adana'da Türk-İş önünde bir araya gelen işçiler tazminatının fona devredilmesini protesto etti.

KIDEM TAZMİNATI FABRİKLARDA PROTESTO EDİLİYOR

DİSK ve Türk-İş'e bağlı sendikaların örgütlü olduğu işyerlerinde işçiler, sabah vardiyasından başlayarak yaptıkları eylemlerle kıdem tazminatının gasbedilmek istenmesini protesto etti.

DİSK’e bağlı sendikaların örgütlü olduğu işyerlerinde işçiler, sabah vardiyasından başlayarak yaptıkları eylemlerle kıdem tazminatının gasbedilmek istenmesini protesto etti.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler sabah 08.00 vardiyasında fabrika bahçelerinde toplandı. DİSK’in tazminata ilişkin bildirgesini okuyan işçiler “Kıdem hakkı gasbedilemez”, “Kıdeme uzanan eller kırılır” sloganları ve alkışlarla hükümeti protesto etti.

Kocaeli’de bulunan Bekaert fabrikasında yapılan eyleme katılan DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, işçi sınıfının tarihin en büyük saldırısıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. 1999’da insanlar göçük altındayken mezarda emeklilik yasasının çıkarıldığını, bugün de salgın koşullarında tazminat hakkının gasbedilmek istendiğini dile getiren Serdaroğlu, buna izin vermeyeceklerini 15-16 Haziran direnişinde olduğu gibi mücadele edeceklerini ifade etti. 

Evrensel, Duvar, Tükenmez

ETİKETLER

Editörün Seçimi