Diyarbakır Valiliği’nden ‘işkence’ açıklaması: Orantılı güç kullanıldı

Diyarbakır Valiliği, polis memuru Atakan Arslan'ın öldürüldüğü saldırıya ilişkin gözaltına alınan M.E.C'nin sosyal medyaya yansıyan işkence görüntülerine ilişkin açıklama yaptı.

Valiliğin açıklamasında, bazı sosyal medya hesaplarında ve internet haberlerinde, “M.E.C'nin yakalanması sonrasına ait olduğu bildirilerek çeşitli görüntülerin paylaşıldığının görülmesi üzerine konu hakkında açıklama yapılması gereği duyuldu” denildi.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafta M.E.C’nin ters kelepçelendiği görülmüştü. Valilik açıklamasında ise M.E.C'nin, ‘yakalandıktan sonra elleri önden kelepçelenerek ekip otosuna bindirildiği’ belirtilerek söyle denildi:

“Şüpheli şahsın araç hareket halinde iken ağzından çıkardığı jilet ile görevli personelimize saldırması ve tehdit etmesi üzerine görevlilerimizce artan oranda maddi kuvvet uygulanmak suretiyle bahse konu jilet muhafaza altına alınmıştır. İlgili adli birime intikal ettirilen M.E.C, ekip otosunda ağzından jilet çıkarmasıyla oluşan makul şüphe nedeniyle, kendisinin ve görevlilerimizin güvenliği sağlamak adına daha detaylı arama yapılacağı esnada direnmesi üzerine orantılı güç kullanılarak kıyafetleri çıkartılmış ve iç çamaşırının bel bölümündeki lastik kısmında bir jilet daha bulunmuştur. Gerçekleştirilen tüm işlemler ve adli inceleme yapmak üzere muhafaza altına alınan kesici aletler, yakalama, arama tutanağında yer almaktadır. Bazı sosyal medyada hesaplarında paylaşılan görüntü üst arama işlemi esnasında çekilmiş olup konu ile ilgili idari tahkikat, tespit edildikten hemen sonra başlatılmıştır.”

MHP'Lİ VEKİLİN DANIŞMANI SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞMIŞTI

MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un danışmanı Emre Soylu, Twitter’dan M.E.C’nin gözaltındaki işkence fotoğrafını paylaşmıştı.

Söz konusu fotoğrafın paylaşılması sonrası olay sosyal medyadan gündem olmuş, Diyarbakır Barosu'nun da aralarında bulunduğu birçok kurum tepki göstermişti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi