Diyarbakır’da çok sayıda HDP ve DBP’li siyasetçi gözaltına alındı

Diyarbakır merkezli yürütülen operasyonda HDP’li belediye meclis üyeleri ve DBP’nin eski eş genel başkanı Mehmet Arslan ve Gülcihan Şimşek'in de aralarında bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında HDP'li eski milletvekili Ayla Akat'ın da bulunduğu açıklandı. 

Diyarbakır merkezli yürütülen bir soruşturma kapsamında Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ile Rosa Kadın Derneği yönetici ve üyelerinin evlerine polisler tarafından baskın düzenlendi.

Sabaha karşı yapılan baskınlar sırasında evlerde saatlerce arama gerçekleştirildiği belirtildi.

Ev baskınlarında Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, derneğin kurucu üyeleri Narin Gezgör, Ayla Akat Ata ve Fatma Gültekin ile TJA aktivistleri Gülcihan Şimşek ve Zelal Bilgin gözaltına alındı.

Urfa’da gözaltına alınan Gezgör’ün sağlık kontrollerinin ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne getirileceği aktarıldı.

'TÜM KADIN KURUMLARINI ROSA’YLA DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ'

Polis ayrıca, üye ve yöneticilerini gözaltına aldıkları Rosa Kadın Derneği’nin Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki binasına da baskın düzenledi.

Söz konusu baskına ilişkin Twitter üzerinden açıklama yapan Rosa Kadın Derneği, “Derneğimize karşı yapılan bu hukuksuz uygulamayı asla kabul etmiyoruz. Kadına ve kadın mücadelesinin kazanımlarına yönelik erkek egemen sistemin baskı ve yok etme siyasetine boyun eğmeyeceğiz ve mücadelemize daha güçlü devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Dernek, “Tüm kadın kurumlarını Rosa’yla dayanışmaya çağırıyoruz. Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın” diye belirtti.

SİYASETÇİLER DE GÖZALTINDA

Aynı operasyon kapsamında DBP’nin eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Özlem Gündüz, HDP Yenişehir İlçe eş başkanları Remziye Sızıcı ve Kasım Kaya, HDP üyesi Mehmet Ali Altınkaynak, HDP’li belediye meclis üyeleri ile Kürt siyasetçi Celal Yoldaş da gözaltına alındı.

Gözaltındaki belediye meclis üyeleri şöyle: Hüseyin Harman ve Gönül Aslan (Bağlar Belediyesi Meclis üyeleri Hüseyin Harman ve Gönül Aslan), Sevim Coşkun (Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi), Nevriye Çur (Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi)

Ayrıca gözaltına alınanlar arasında Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi üyesi Havva Kıran’ın da olduğu öğrenildi. Risk grubunda olduğu belirtilen Kıran’ın aynı zamanda kalp ve tansiyon hastası.

Tükenmez Haber, MA, Gazete Karınca

ETİKETLER

Editörün Seçimi