Edirne, Yozgat, Batman, Kayseri: ‘Evde kal’ çağrıları karşılık bulmuyor

TÜKENMEZ HABER - Türkiye'de koronavirüs vakalarının artmasının ardından salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında, insanların evlerine çekilmesi istendi. Ancak Edirne, Aydın, Yozgat, Batman ve Diyarbakır’da çıkan yerel gazeteler bu çağrıların karşılık bulmadığını yazdı.

 ‘EDİRNE TEHLİKENİN FARKINA VAR’

Edirne gazetesinde yer alan habere göre vaka sayılarında artış yaşandı. Şehrin en işlek caddesi Saraçlar’ın kapanma ihtimali olduğu bilgisi yer alan haberde; “Edirne'de Koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan tüm uyarılara rağmen vatandaşların 'evde Kal' çağrısına kayıtsız kalmasının ardından Saraçlar Caddesinin yaya trafiğine kapatılacağı söylentileri halk arasında yayılmaya başladı. Saraçlar Caddesinin trafiğe kapatılıp kapatılmayacağı merak ediliyor.” denildi.

‘AYDIN’IN CADDELERİ DOLUP TAŞIYOR’

Yerel Aydın Hedef gazetesi de Aydın’da ‘evde kal’ çağrılarının karşılık bulmadığını söyledi. Vatandaşların gün geçtikçe daha fazla dışarı çıktığını söyleyen Aydın Hedef’in haberinde “Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri ve uyarılarına rağmen bazı cadde ve bulvarlarda yoğunluk dikkati çekti. Kentte bazı vatandaşlar, yetkililerin Kovid-19 uyarılarını dikkate alırken bir kısmı ise önceki günlere göre dışarıda yoğunluk oluşturdu.  Adnan Menderes Bulvarı, İstasyon Meydanı ve Sevgi Yolu'nda, sakin geçen hafta sonuna göre hareketlilik yaşandı” ifadeleri yer aldı.

KAYSERİ OLAY: BU MU ‘EVDE KAL’?

Kayseri Olay gazetesi de salgın nedeniyle ‘evde kal’ çağrılarının karşılık bulmadığını yazdı. Meydan ve Sivas Caddesi’nde yoğunluğun yaşandığı ifade edilen haberde, uzamaların sosyal mesafe uyarıları hatırlatıldı.

BATMAN ÇAĞDAŞ: TEHLİKELİ KUYRUKLAR

Batman Çağdaş gazetesi, PTT Şubeleri önünde oluşan kuyrukları gündemine aldı. Kuyruklarda sosyal mesafenin gözetilmediğini söyleyen Batman Çağdaş gazetesi “Batman PTT Şubeleri önünde oluşan kuyruklar, korona virüs salgınına adeta davetiye çıkarıyor. Zor koşullarda çalışan personel ise tedirgin. Banka Şubeleri ile özellikle PTT önünde gün boyu oluşan kuyruk, sosyal mesafe kuralına çok da uyulmadığı için korona virüsün yayılması açısından büyük tehlike oluşturuyor.” dedi.

 

YOZGAT İLERİ: CENAZELERDE SOSYAL MESAFEYİ KORUYUN

İleri gazetesi de cenaze defin işlemlerinde ‘sosyal mesafe kuralına uyulmadığı’nı yazdı. Yozgat Valisi Kadir Çakır’ın genelgeye ilişkin açıklamalarını hatırlatan gazete, ‘cenazelerin tamamının özel bir torba ile defnedilmesi gerektiğini, yurt dışından cenazeler gelmesi halinde ise tabut ile birlikte toprağa verilmesi gerektiğini’ hatırlattı.

‘DİYARBAKIR İLLA KARANTİNA MI İSTİYOR’

‘Evde kal’ çağrılarının karşılık bulmadığı bir diğer il ise Diyarbakır. Yerel Habervakti gazetesi, “Diyarbakır illa karantina altına alınmak istiyor” haberinde; “Diyarbakır'da halk, koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan "Evde Kal" çağrılarına rağmen sokakları doldurdu.” İfadesi yer aldı.

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi