Ekoloji Birliği’nden Gezi direnişinin 7’nci yıl dönümü nedeniyle açıklama

Fotoğraf: Ekoloji Birliği

Ekoloji Birliği tarafından Gezi Parkı direnişinin 7’nci yıl dönümü ile ilgili yapılan açıklamada, "Gezi umudumuz, Gezi geleceğimizdir" denildi.

Gezi direnişinin, ekoloji mücadelesinin daha görünür hale gelmesini sağladığı belirtilen açıklamada, "Emek, demokrasi ve ekoloji mücadelesinin ve kadın hareketinin bir arada oluşunun gücünü gösterdi. Bugün Gezi’den aldığımız güçle bir aradayız. Kapitalizmin saldırısı gün geçtikçe daha da artıyor.  Dağlar, dereler, ormanlar, tarım arazileri maden-enerji-turizm şirketleri ve onları destekleyen iktidarlar tarafından talan ediliyor. Altın/metalik madencilik, termik santrallar, nükleer santrallar, HES’ler, RES’ler, JES’ler, taş ocakları, biyokütle santralleri, balık çiftlikleri, deniz dolguları, yanlış dere ıslahları, korunan alanların yağmalanması, aşırı yapılaşma, katil mega projeler, Kanal İstanbul, duble yollar gibi projeler durmuyor. Kapitalizmin doğaya saldırısı, iklim krizine ve korona gibi virütik krizlere neden oluyor.  Bir yandan koronavirüs nedeniyle EvdeKal çağrıları yapılırken diğer yandan yaşam alanlarının yağma ve talan edilmesine devam edildi" denildi.

‘DİRENİŞ ÇADIRLARI GELENEKLEŞTİ’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Köylülerin tarım alanlarına, derelerine, ormanlarına sahip çıkma mücadelesi büyüdü. Direniş çadırları gelenekleşti. Karadeniz’den Kazdağları’na; Munzur’dan Murat Dağı’na, Ege’den Akdeniz’e; Hasankeyf’ten Salda Gölü’ne, Sinop’tan Akkuyu’ya, Muğla’dan   Madra’ya, adını sayamadığımız daha onlarca yerde mücadele sürüyor. Bu mücadeleler enerjisini haklılıktan ve Gezi direnişinden alıyor."

‘FARKLILIKLARIN ZENGİNLİĞİNİ BİRLİKTE YAŞADIK VE GÖRDÜK’

Gezi'nin, halka umut, iktidarlara korku olduğu ifade edilen açıklamada, "Ülke çapında emek, demokrasi, ekoloji ve kadın hareketinin birlikte vereceği mücadelenin kazanımla sonuçlanacağını 'Gezi' bize bir kez daha gösterdi. Farklılıkların zenginliğini birlikte yaşadık ve gördük. Gezi yolumuzu aydınlatmaya ve bize ışık tutmaya devam edecek" denildi.

Evrensel

ETİKETLER

Editörün Seçimi