Erdoğan’ın eski danışmanından iktidara ‘Alevi’ tepkisi: Külahıma anlatın

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde danışmanlığını yapan Karar gazetesi yazarı Akif Beki, bugünkü “İktidarın Alevi hassasiyeti yanıltıcı mı?” başlıklı yazısında İzmir’de Alevi bir ailenin kapısına yazılan “Defol Alevi” yazısı üzerinden iktidarı eleştirdi.

CHP'Yİ ALEVİLERİN GÖZÜNDE ŞEYTANLAŞTIRAMAYA ÇALIŞTIKLARINI SÖYLEDİ

Ailenin CHP'li belediye ile yaşadıkları bir tartışmanın ardından bu olayın yaşandığına dikkati çekmesi üzerine iktidarın konunun üzerine düştüğünü söyleyen Beki, "Hadi canım, külahıma anlatın" dedi. Beki, iktidarın, nefret saldırısını kullanarak CHP'yi Alevilerin gözünde şeytanlaştıramaya çalıştıklarını söyledi.

‘ASIL SAFDİLLİK BU OLUR’

Beki, "CHP'yi Alevi düşmanı gösterme fırsatı sanıp bundan yararlanmaya kalkacağını vehmetmek, AK Parti'yi hafife almaktır. Asıl safdillik bu olur" ifadelerini kullandı.

OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Gazetecilere konuşan aile bireylerinden Bayram Şenal, “Polis, ‘Bu çocuk işi’ falandır dedi. Bizim yolumuz ve suyumuz yok, biz bunun için belediyeye gitmiştik. Bize başkan yardımcısı çıktı 'Size yol ve su vermiyorum' dedi ve oğlumla benim üzerine güvenlikler yürüdü ve darp ettiler. Belediyeyle tartışmamızdan sonra bu olay oldu. Şüphelendiğimiz o ama tabi ki 'o yaptı' gibi bir şey diyemeyiz” şeklinde konuşmuştu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, İçişleri Bakanı Soylu ile İzmir Valiliği'nden yaşanan bu nefret söylemine sert bir dille kınama gelmiş, olayla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Beki'nin, "İktidarın Alevi hassasiyeti yanıltıcı mı?" başlıklı yazısının tamamını okumak için tıklayın.

ETİKETLER

Editörün Seçimi