Erişilebilir ulaşıma dikkat çekmek amacıyla pedal çevirdiler

Eşpedal Derneği üyeleri, ‘3 Aralık Engelliler Günü’ dolayısıyla engelliler için erişilebilir ulaşıma dikkat çekmek amacıyla pedal çevirdi. 4. Dünya Engelliler Farkındalık Günü bisiklet kortejine yüzlerce bisikletli katıldı. Etkinliğe, yüzlerce bisikletli, doğa dostları ve birçok sivil toplum örgütü destek verdi.

FİZİKSEL ENGELLERİ AŞMADA KARARLI OLDUKLARINI VURGULADI

Her yıl bir tema belirleyip bisiklet korteji düzenlediklerini söyleyen Eşpedal Engelli Bisiklet Derneği Başkanı Saldıray Altındağ, konuşmasında bisikleti aracı kılarak fiziksel engelleri aşmada kararlı olduklarını vurguladı. Daha sonra Eşpedal Derneği üyesi Emine İşler, etkinliğin bu yılki teması olan “temiz ulaşım” konulu konuşmasını gerçekleştirdi. İşler, konuşmasında, temiz ulaşımda bisikletin önemli bir paya sahip olduğu ve bisikletli ulaşımın yaygınlaşmasının gerektiğini vurgulayarak, bisiklete erişimde dezavantajlı kişilerin de dikkate alınarak düzenlemeler yapılması gerektiği aktardı.

SLOGANLAR EŞLİĞİNDE PEDAL ÇEVİRMEYE BAŞLADILAR

Konuşmaların ardından yüzlerce bisikletli Üçkuyular vapur iskelesine doğru sloganlar eşliğinde pedal çevirmeye başladılar. Katılımcılar, toplumdaki engellilik algısını değiştirmek amacıyla pedal çevirdiklerini aktardılar. Üçkuyular iskelesinde yoğun bir coşkuyla sonlandırılan korteje yurttaşlar yoğun ilgi gösterdi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi