Eski AKP’li bakanın eşi: Çatımı yıktılar, beni tartakladılar

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) ilk Maliye Bakanı olan ve 2016 yılında hayatını kaybeden Kemal Unakıtan’ın geçmişte kaçak olduğu için çok tartışılan İstanbul Küçükçamlıca’daki 3 villasından birinin çatısı, AKP’li Üsküdar Belediyesi tarafından kaçak olduğu gerekçesi ile yıkıldı. Zabıtaların kendisini darbettiğini söyleyen Kemal Unakıtan’ın eşi Ahsen Unakıtan, “Bu zulüm son bulmalı” ifadelerini kullandı.

‘80 TANE KORUMA BENİ TARTAKLADI’

Sözcü’den Fatma Vurgun’a konuşan Ahsen Unakıtan, polis ve zabıta nezaretinde yapılan yıkım için “Burada 80 tane koruma beni tartakladı. Omuzlarımdan tutarak beni tartakladılar. Bu zulüm son bulmalı” diye isyan etti.

ARAZİYE AYNI YIL ÜÇ VİLLA YAPTIRDI

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Küçükçamlıca’da bahçe olarak aldığı 2 bin 210 metrekarelik araziye ilk villasını 7 Aralık 1983’te yaptı.  Yaklaşık 13 yıl sonra 1998’de ise ikinci villayı inşa etti.  Ancak 1991’de arsanın da bulunduğu bölge doğal SİT alanı ilan edildiği için sonradan yapılan villa kaçak statüsüne girdi. İlk villanın 1999 depreminde zarar görmesi, ikinci villanın da kaçak olması nedeniyle Unakıtan, 2005 yılında villalarını yıktı. Unakıtan’ın parseline 2006 yılında Üsküdar Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 3 No’lu Tabiat Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun kararıyla üç villa yapılabilmesi yolunda izin çıktı. Bunun üzerine Unakıtan, araziye aynı yıl üç villa yaptırdı.

İMARA VE YAPI RUHSATINA AYKIRILIK BULUNDUĞU GEREKÇESİYLE YIKILDI

Aradan 13 yıl geçtikten sonra belediye ekipleri, villalardan birinin çatısını imara ve yapı ruhsatına aykırılık bulunduğu gerekçesiyle yıktı.

‘YOLU KESEREK BURAYA GİRDİ’

Ahsen Unakıtan, villanın çatısında tadilat yaptıklarını belirterek “Dedik ki evi soyalım, çatıyı da yatık halden düz hale getirelim. Gelip bir ölçüm yapılmadı. Sabahın erken saatlerinde buraya 20-30 tane polis arabası, zabıta arabası yolu keserek buraya girdi” diye konuştu.

‘BEN BUNU ÜÇ GÜNDE SÖKEMEM Kİ’

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’i üç gün önce ziyaret ettiğini anlatan Ahsen Unakıtan şunları söyledi: Yıkım kağıdı getirip kapıya yapıştırmışlardı. Kendisine anlattım. Hilmi Türkmen ‘Bakan’ın emri var, İstanbul’da binalar uygun değilse yıkılacak. Biz de uygun olmayan binaları havadan izliyor ve yıkıyoruz’ dedi. Fakat Bakanımız ben yalıtım yapmak için 40 senedir oturduğum evimi bir tamirata soktuysam ‘Git o binayı yık’ demiyor. Ben bunu Hilmi Türkmen’e izah ettim. Komşu binaların hepsi uygun yapılmış olup da 40 yıl önce yaptığım evin çatısını düzeltiyorum diye benim çatımı nasıl yıkarsın? Önce bana diyeceksin ki ‘Bunu düzelt.’ Ben bunu üç günde sökemem ki, üç günde düzeltemem ki. Buraya bu kadar masraf yapmışım bu zor günde. Bana bir ay müsaade edeceksin. Bir ayda yıkılsa burası bunun Hilmi Türkmen’e, Üsküdar Belediyesi’ne ne zararı var?”

‘İNSANLARI İTİBARSIZLAŞTIRMA SON BULMALI’

Ahsen Unakıtan şöyle devam etti: “Eşim rahmetli Kemal Unakıtan, gönül insanıydı. Gece üç buçuğa kadar kapısı açık olurdu. Bir kişiye de ona zulüm yapacak bir davranışta bulunmadı. Recep Tayyip Erdoğan’la 2-3 devre belediyeyi idare etti. 1 kuruş almadan, belediyenin lojmanında oturmadan. Ankara’ya davet ettiler, ekonomiyi düzeltsin diye, gitti. İngiltere şilt verdi. ‘Faizleri düşürdnüz, bütçeyi Atatürk’ten sonra siz denk hale getirdiniz, enflasyonu indirdiniz’ diye. Doğu’da, Güneydoğu’da köy işleri işe yaramıyor. Bütün her yere kuyu açtı, su götürdü. Böyle bir rahmetlinin eşi bu memlekete emanet. Buna ‘Ahde vefa’ yok mu? Gelip benim apar topar 40 yıllık duvarımı, çatımı yıkıyorsun. Ben şu an rapor almaya gidiyorum. Ayağıma taş düştü. Burada 80 tane koruma beni tartakladı. Omuzlarımdan tutarak beni tartakladılar. Bu zulüm son bulmalı. Bir işçinin kafasına taş düştü, yaralandı. İnsanları itibarsızlaştırma son bulmalı.”

‘ETRAFI BUGÜN ZIRHLA ÇEVRİLİ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaşamadığını da belirten Ahsen Unakıtan “Benim hiçbir zaman Cumhurbaşkanı’na ulaşma gibi bir durumum olmadı. Çünkü etrafını öyle bir zırh sarmış ki… Ben kendisini severim. 1970 yılından beri tanırım. Eşim SEKA müdürüyken kendisini vazifeye davet etmişlerdi. Fakat etrafı bugün zırhla çevrili. Hiçbir şekilde ulaşamıyorum. Ne korumasına ne kendisine. Ne de kendisi açıp ‘Ahsen yenge nasılsın?’ diyor. Ben nasıl ulaşayım nasıl söyleyeyim? Zaten Üsküdar Belediyesi AK Parti’nin belediyesi.”

‘BUNU HİÇBİR PARTİ YAPAMADI MAALESEF’

Siyasi mesajlar da veren Ahsen Unakıtan, “Her şeyde bir hayır vardır ama bütün herkesin söylediği ‘Türkiye’de artık bir sistem kurulsun.’ Bunu hiçbir parti yapamadı maalesef. İki dönem için Batı’daki gibi gelinsin. İki devre vatana millete hizmet yapılsın. Bu bir bayrak yarışıdır. İkiden fazla iktidarda kim olursa olsun kalmasın. Buradan bir vesileyle bütün partilere sesleniyorum. İnsan odaklı olun. 7’den 70’e herkese. Bugün yukarıdan bakın, İstanbul taş yığını. Ama içinde oturan bir insanın 40 yıllık evinin duvarı yıkılmaz. Bu bir zulümdür, zalimce davranıştır.”

Üsküdar Belediyesi yetkilileri ise Ahsen Unakıtan’ın “Zabıta beni tartakladı” iddiasını ise reddetti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi