Fahrettin Altun: Basın özgürlüğü, demokrasinin bel kemiğidir

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestoları takip eden TRT World ekibine yapılan saldırıyı kınadı. 

Sosyalk medya hesabından İngilizce ve Türkçe bir mesaj yayınlayan Altun, basın özgürlüğünün, demokrasinin bel kemiği olduğunu söyledi.

Altun mesajında "Bugün George Floyd protestoları sırasında TRT World Yapımcısı Lionel Donovan'a düzenlenen saldırıyı en sert biçimde kınıyorum. Basın özgürlüğü, demokrasinin bel kemiğidir. Endişelerimi en kısa zamanda ilgili ABD makamlarıyla paylaşacağım" dedi.

NE OLMUŞTU?

Dün gece Washington ve Minneapolis'te yayın yapan TRT World ekipleri, polislerin göstericileri dağıtmak için kullandığı plastik mermi ve gaz fişekleri ile yaralandı.

Kanalın Washington muhabiri Sally Ayhan, Beyaz Saray'ın önündeki protestoları ve gizli servisin aldığı güvenlik önlemlerini canlı yayında aktardığı esnada, polis müdahalesiyle karşılaştı.

Bazı göstericilerin yaralandığı müdahale sırasında Ayhan, plastik mermilerle göğsünden ve bacağından yaralandı.

Minneapolis'te de aynı dakikalarda bir başka TRT World muhabiri Lionel Donovan ve kameraman Barbaros Sayılgan’a polis müdahale etti. Donovan, kasığına isabet eden plastik mermiyle yaralandı.

Bianet

ETİKETLER

Editörün Seçimi