Gazetecilere sorduk: Türkiye 'evde kal' çağrısına nasıl tepki verdi?

NİLAY GÖL


TÜKENMEZ HABER- Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 16 bin 514'e yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 37 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Koronavirüs salgını ile birlikte dünyada ve Türkiye'de 'Evde kal' çağrısı yapılırken, bu çağrıya hangi şehirlerin nasıl tepki verdiğini gazetecilere sorduk.

'BANKLAR TOPLANDI'

Tayfur Kara (Samsun/ Atakum): İşim gereği gün içinde merkez ilçelerin tamamında bulunuyorum. Başlarda 'Evde kal' çağrısına pek uyulduğunu söyleyemem fakat her geçen gün alınan tedbir ve yapılan uyarıların etkili olduğu da gözle görülür bir gerçek. İnsanların bilinç düzeyine ilişkin de aynı oranda bir artış görülüyor. Özellikle genç kesimin daha duyarlı olduğunu söyleyebilirim. Dışarı çıkanların birçoğunda eldiven-maske bulunuyor. Merkez ilçe belediyelerin tamamı anonslarla, 'Evde kal' çağrısı yapıyor. Israrla oturulduğu görünen banklar toplandı. Sokaklarda temizlik çalışmaları sıklaştırıldı. Atakum ilçe belediyesi vatandaşların alışveriş ihtiyacını giderdiği bir sistemle çalışıyor. Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ulaşım araçlarına da sık sık dezenfekte ediliyor.

'ELAZIĞ'DA YASAĞA RAĞMEN AÇIK KAFELER VAR'

Ardıl Batmaz (Elazığ): Vatandaş 'Evde kal' uyarılarına uymuyor. 65 yaş üzeri hâlâ dışarıda dolaşıyor. Yasaklara rağmen birçok kafe, lokanta hâlâ açık. İnsanlar bilinçsiz. Dışarı çıkan bazı gençlerin haricinde maske-eldiven takan yok. Belediye toplu taşımaları ve kamusal alanları dezenfekte ediyor ve genellikle yaşlıların oturduğu banklar kaldırıldı.

'KİTLE BU SALGINI BASİTE ALIYOR'

Adem Baran (Batman): Genel itibari ile bir korku söz konusu ancak buna karşı ne gibi önlemler alındığı hususunda elle tutulabilir bir şey yok denecek kadar az. Halkın neredeyse yüzde 90'ı herhangi bir koruma olmadan dışarıda günlük faaliyetlerini sürdürmekte. Belediye çalışmaları yerel gazetelerden yansıdığı kadarı ile birkaç yerin dezenfekte edilmesinden ve gazetelere verilen kısa demeçlerden ibaret. 'Evde kal' uyarıları ise halkın günlük işlerine bağlı olarak uygulanmakta. Birey ihtiyacını karşılmak amacıyla rahatlıkla dışarı çıkabiliyor. Yani pek bir caydırıcılığı yok. Kitle bu salgını oldukça basite alıyor.

'OTURMA BANKLARI KALDIRILDI'

Duygu Köseoğlu (Tekirdağ/Çerkezköy): Burada 'Evde kal' uyarılarına yüzde 80 uyuluyor, tabii ki bu son üç gündür bu oranda. Ard arda açıklanan tedbir genelgeleri, kahvehane-pastane gibi yerlerin kapatılması bankaların, beraberlerin ve kuyumcuların mesai saatlerinin degistirilmesi ile herkes daha çok evlerde kalmaya ikna oldu sanki. Dışarıya çıkan insanlarda son bir haftada maske-eldiven kullanımı görüyorum. Geçen haftadan beri semt pazarlarında eldiven-maske ve dezenfektan dağıtımları yapılıyor, seçerek ürün alma yasaklandı. Bugünde belediye ve çevre ilçe belediyeleri tarafından mesire alanları kapatıldı. Belediye ekipleri tarafından mahalle, sokak, parklarda düzenli olarak ilaçlama yapılıyor. 65 yaş üstü yurttaşların dışarı çıkmaları kısıtlanınca bugün güvenlik birimleri tarafından çok sayıda yaşlı kişinin ihtiyaçları birebir karşılandı. Tüm gün her yerde 65 yaş üstü kimlik kontrolü yapıldı, oturma bankları kaldırıldı. 

'KAĞIT TOPLAYICILIĞI YASAKLANDI'

Işıl Kaptan (Ankara/Yenimahalle): 'Evde kal' uyarılarına çalışan insanlar hariç genelde uyum sağlanıyor. Marketlerde çalışanlar eldivenli ve maskeli. Çoğunlukla insanlarda bu şekilde önlem almış durumda. 65 yaş üstü ücretsiz Ankakart uygulaması bir süreliğine iptal edildi. Yaşlıların dışarı çıkması en azından otobüs metro kullanması engellendi. 65 yaş üstüne evlere market servis hizmeti başladı. Kağıt toplayıcılığı yasaklandı. Bu mesleği yapanlara da barınma ve yemek ihtiyacı sağlanacağı açıklandı. Sağlık çalışanlarına özel ücretsiz servis uygulaması başlatıldı. Bazı kamu alanlarında vardiyalı çalışma sistemi uygulanmaya başladı.

'MASKE VE ELDİVEN KULLANIMI YOK DENİLECEK KADAR AZ'

Aybuke Erdoğan (Kocaeli/Karamürsel): Eskiye oranla sokaklar daha boş ama havanın güzel olduğu günlerde sokaktaki insanların sayısı artıyor. Maske ve eldiven kullanımı yok denilecek kadar az, market çalışanlarının bazıları kullanıyor. Çocuk parkları dezenfekte edildi ve 'Evde kal' diye ananons yapılıyor.

'YAŞLI KESİMİN ÇOĞU DIŞARIDA'

Kübra Yılmaz (Trabzon): 'Evde kal' uyarılarına kimse uymuyor. Yaşlı kesimin çoğunluğu dışarıda. Çocuklar sokakta oyun oynuyor. Dışarıda nadir de olsa maske eldiven takan insanlar var ama azınlıkta. Esnaf önleri yan yana oturmuş insanlarla dolu. Belediye banklara yazı asmış 'Daha sonra tekrar birlikte oturacağız' diye. Burada köylerine gidebilen gitti, geriye kalan herkes ya dışarıda ya da evinde.

'HEMEN HEMEN HERKES UYARILARI DİKKATE ALDI'

Kübra Deniz (Çanakkale): İşe giden insanlar dışında hemen hemen herkes uyarıları dikkate aldı. Uyarıları dikkatle dinliyor ve gelişmeleri evlerinden takip ediyorlar. Aynı şekilde biz de evlerimizde kalarak, sürecin daha hafif geçmesi için, sağlık çalışanlarına ve bu süreçte mesai veren tüm çalışanlara destek olmaya çalışıyoruz. Dışarı çıkanların büyük bir çoğunluğun eldiven kullanıyor. Şehir içi ulaşımda kullanılan araçlar, pazar yeri ve günlük hayatta sıklıkla kullanılan tüm halka açık ortamlar her gün dezenfekte ediliyor. 65 yaş üstü bireyler için market ve eczane alışverişi yine belediye tarafından üstleniliyor. Bunun yanı sıra belediyenin sosyal medya hesaplarından gün aşırı bilgilendirme paylaşımları yapılmaya devam ediliyor. Bizler de evlerimizde kalarak destek olmaya çalışıyoruz. Umarım bu sürecin üstesinden hep birlikte geleceğiz.

'10 KİŞİDEN 2'Sİ MASKE TAKIYOR'

Uğur Aydın (Gümüşhane): İnsanlar 'Evde kal' uyarısına çoğunlukla uyuyor, bir kesimde sokakta kimse olmadığından dolayı çıkmanın güvenli olduğunu düşünerek dışarı çıkıyor. Küçük bir azınlık ise virüsün büyütülecek bir şey olmadığını söyleyerek dolanıyor. Ortalamaya vurursak sadece 10 kişiden 2'si maske takıyor. Belediye hasta ve kronik hastalığı bulunanlar için evlere servisle ihtiyaç aktarımı sağlıyor.

'MARKETTEKİ SATIŞ DANIŞMANLARI DA DİKKATLİ BU KONUDA'

Deniz Çavuşoğlu (İstanbul/ Beşiktaş): 'Evde kal' uyarılarına mahallemde bulunan insanların uyduğunu düşünüyorum. Mahallemizdeki yaşlılar için daha dikkat ediyoruz. Bir haftadır market alışverişi dışında dışarı çıkmadım. Dışarı çıkanlar maske-eldiven mutlaka kullanıyor, marketteki satış danışmanları da çok dikkatli bu konuda.

ETİKETLER

Editörün Seçimi