Google, ‘güvenlik açığı’ nedeniyle Zoom’u şirket bilgisayarlarından kaldırdı

Google sözcüsü Jose Castaneda, şirketin geçen hafta çalışanlarına e-posta göndererek, Zoom uygulamasının şirket bilgisayarlarında kullanımını yasakladığını bildirdi.

Google sözcüsü, The Verge’e yaptığı açıklamada, “Çalışanlarımızın şirket ağımız dışındaki onaylanmamış uygulamaları iş için kullanmasına izin vermeme politikamız uzun süredir devam ediyor. Yakın zamanda güvenlik ekibimiz Zoom Desktop Client’ı kullanan çalışanlarımıza, güvenlik standartlarımıza uymadığı gerekçesiyle, bu uygulamanın artık şirket bilgisayarları tarafından desteklenmeyeceği bilgisini verdi. Ailesiyle ya da arkadaşlarıyla Zoom üzerinden temas kuran çalışanlarımız, internet tarayıcısı ya da telefonla devam edebilir” ifadelerini kullandı.

Daha önce aralarında SpaceX’in de olduğu bazı şirketler benzer adımlar atmış, ABD’li yetkililer Zoom’un güvenliğiyle ilgili endişelerini dile getirmişti.

Geçen sene MacBook’ların kameralarını kullanıcılarının isteği dışında açabilecek bir güvenlik açığını barındırmakla suçlanan uygulama, şimdi de kullanıcı bilgilerini Facebook'a iletmekle ve çağrıların bir kısmını Çin üzerinden yönlendirmekle eleştiriliyor.

ABD’de daha önce de bazı öğrencilerin davet edilmedikleri online derse girerek konuşmadaki çocukların görüntülerini başka görüntülerle değiştirdiği ve buna “Zoom bombalaması” adını verdikleri raporlanmıştı. 

3 AYDA 200 MİLYON KULLANICIYA ULAŞTI

Ay başında açıklama yapan şirket, üç ayda 10 milyon kullanıcıdan 200 milyon kullanıcıya ulaştıklarını belirtmişti. Zoom, yeni özellik geliştirmektense, güvenlik ve gizlilik konularında daha yoğun bir çalışmaya gidildiğini bildirmişti.

Merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı San Jose’de yer alan şirket, 2011’de Çin kökenli Amerikan iş insanı Eric Yuan tarafından kuruldu.

Yuan, şirketi kurmadan önce Amerikan teknoloji devi Cisco Systems'in mühendislik biriminin başkan yardımcılığını yapıyordu.

Şirket 2019 yılında halka arz edildi ve piyasa değeri 16 milyar dolara yükseldi. Kovid-19 salgınıyla bu rakamlar da katlandı.

Independent Türkçe, The Verge

ETİKETLER

Editörün Seçimi