Mahkemeye sevkedilen Osman Kavala yeniden tutuklandı

Gezi Parkı Davası'nda verilen beraat ve tahliye kararı sonrası tekrar gözaltına alınan Osman Kavala adliyeye sevk edildi. Tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen Kavala tutuklandı.

Kavala, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde ifadesinin alınmasının ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na götürüldü ve tutuklanma talebiyle Nöbetçi 8. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmişti.

Savcılık, tutuklanma talebine gerekçe olarak 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Amerikalı akademisyen Henri Barkey ile görüşmesini gösterdi.

Metinde "Kavala'nın darbe teşebbüsünün karar sürecine katıldığına dair bulgulara ulaşıldığı" ifadeleri yer aldı.

Savcılık, Kavala'nın 'kaçma şüphesi bulunduğunu' öne sürüp "Türkiye Cumhuriyeti devletinin anayasal düzenini cebir, şiddet kullanarak değiştirmeye teşebbüs (darbe teşebbüsü) suçu yönünden CMK 100 maddesi gereğince sorgusu yapılarak tutuklanması" talebinde bulundu.

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği da Kavala'nın tutuklanması kararını verdi.

İşte Kavala’nın mahkemedeki ifadesi:

Yaklaşık 2 yıl 4 aydır hukuksuz bir şekilde tutuklanmış bulunuyorum. Dün 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nin beraat kararının tescil etmiş olduğu gibi ve daha önce AİHM kararının açıkça belirttiği gibi maruz kaldığım sıradışı vahimlikte bir hak ihlalini dünkü gözaltı kararı ve bu akşam gördüğünüz savcının sevk yazısı bu hak ihlalinin devam ettirilmekte olduğunu göstermektedir. Daha önceki ifademde belirtmiş olduğum gibi 15 temmuz darbe girişimine destek olmak ile ilgili tüm iddialar asılsızdır.

NE OLMUŞTU?

Gezi Direnişi’ne yönelik İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davanın 6’ncı duruşması dün Silivri’de görülmüştü. Aralarında 928 gündür cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala’nın da olduğu 9 sanık beraat etmişti. Yurtdışındaki sanıkların dosyası ayrılmış ve haklarındaki yakalama kararı kaldırılmıştı.

Beraat kararının ardından Osman Kavala hakkında 15 Temmuz soruşturması kapsamında gözaltı kararı verilmişti.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada Türk Ceza Kanunu'nun 309. maddesi uyarınca 'Anayasal Düzeni Bozmaya Teşebbüs' suçlamasıyla Kavala hakkında gözaltı kararı verildiği belirtilmişti.

AHMET ŞIK'TAN TEPKİ

HDP Milletvekili Ahmet Şık, Osman Kavala'nın tutuklanmasına tepki gösterdi. Şık, "Dünkü beraat kararını veren de, bugünki tutuklama kararını veren de aynı kişi ve aynı iradedir. Recep Tayyip Erdoğan'dır." dedi.

Şık açıklamasında şunları söyledi:

“Dün beraat kararı verenlerin hiçbiri, bunu Recep Tayyip Erdoğan’a rağmen vermiş değillerdir. Ben iddia ediyorum, Osman beyi bir kez daha aynı dosyadan tutuklatan kişi yine Erdoğan’dır, tıpkı dün beraat ettiren kişi olduğu gibi.

O kararı veren hakim ve savcılarla ilgili ‘kripto fetöcü’ olduğu iddiasıyla bir inceleme başlattılar. Erdoğan’a rağmen verilemeyecek bir karara imzası varsa o insanların o zaman burada Fetöcünün kim olduğunu ben size söyleyeyim Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisidir.

Osman Kavala bir siyasi rehinedir. İktidardaki ömrünü uzatmaya çalışan bir mafyanın rehinesi haline gelmiştir. Bu kararlara imza atan hakim savcılara sözüm, bu bir tehdit değil altını çizerek söylüyorum, şu an 2 binin üzerinde hakim savcı Fethullah Gülen örgütünün üyesi olduğu iddiasıyla tutuklular, ben bu hakim savcılara bunu hatırlatıyorum. Bu iktidar, bu düzeni devam ettiremeyecek. şu an bu kararları alanlar, bu iddianameleri yazanlar kendi iddianamelerini hazırlıyorlar. Silivri’den çıktığımda yaptığım bir konuşma vardı onu tekrar ediyorum; Bu ve benzeri komploları kuranlar, yürütenler, emir verenler, her kimse ayı muameleyle kendileri karşılaşacaklar. Ama ben inanıyorum ki hukukun üstünlüğüne inanan bir yargının elinde yargılanırlar. Hiç kimse bundan kaçamayacak. Ben inanıyorum o cezaevi boşalacak.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi