Gülsüm Kav: Türkiye'de son 10 günde ev içinde 10 cinayet yaşandı

Karantina günlerinde kadına yönelik şiddet arttı. BM raporlarında; Covid-19’un çıkış noktası olan Çin’de şubat ayında yerel polis teşkilatına bildirilen aile içi şiddet vakalarının üçe katlandığına işaret edilmişti.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü karantina sürecini şöyle özetledi;

“Şimdi normalin dışında karantina koşullarındayız. Erkeklerin çoğu ücretsiz izinle eve gönderildiler. Kadınlar da ya ücretsiz izinle veya hak ettikleri para ödenmeyerek evlerindeler. Şimdi iki tarafta birlikte ekonomik sıkıntıları da kafalarında yer edinmiş bir şekilde ve sürekli medya üzerinden hastalığa dair haberlerin de aktığı bir stres ortamında, dar bir alanda bir aradalar.”

‘EVE KAPANMA ŞİDDETİ ARTIRDI’

Ekonomik belirsizliklerin ve hastalıktan kaynaklanan stresin de devreye girmesiyle Kadın Dernekleri Federasyonu’nun Acil Yardım Hattı’na gelen başvurularda ciddi artış olduğunu söyleyen Güllü, şöyle devam etti;

“Hastalıktan önce gelen başvuruların çoğu haklarını öğrenmek isteyen kadınlardan gelen aramalardı. Son günlerde ise bizzat şiddete uğradığını belirterek yardım isteyen kadınlar arıyorlar. Eve kapanma kadına şiddeti arttırdı. Gelen başvurular arasında ilk sırada fiziksel şiddete uğradığını, ikinci sırada da psikolojik şiddet altında olduğunu söyleyenler yer alıyor.”

Karantina koşulları nedeniyle barolarda kadın hakları merkezlerinin kapalı olmasının mağdur kadınların işini iyice zorlaştırdığını öne süren Güllü, şöyle devam etti;

“Kadınlar ne yapacaklarını şaşırdılar. Hastaneye gitseler birçoğu salgına yoğunlaşmış durumda. Aile Bakanlığı’nın zaten yeterli olmayan birimleri bile ya tatilde ya karantina nedeniyle kimseyi almıyor. Polis ise zabıtanın yapması gereken işlerle uğraşmaktan asli görevini yapamıyor. Bu şartlar altında şiddete uğrayan kadın derdini kime anlatsın.”

‘KARANTİNADA KADINA ŞİDDETE KARŞI ÖNLEM ALINMALI’

Güllü karantina koşulları altında dahi olunca kadına şiddete karşı önlemler alınması gerektiğini belirterek sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Şiddete uğrayan kadının hangi hastaneye gideceğini, nereye başvurabileceğini ve böyle bir durumda nasıl müdahale edileceği bütün yönleriyle hesaplanarak kamu spotlarıyla duyurulmalı. Bu hastalığı mutlaka yeneceğiz ama önlem alınmaz ise birçok kadını şiddete kurban verip yeni dramlarla yüzyüze kalabiliriz. Devlet her koşul altında savunmaya ihtiyacı olan insanları korumalıdır.”

Türkiye’de de ev karantinasında kadına yönelik şiddet arttı. Son 10 günde, 10 kadın ev içinde öldürüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Başkanı Gülsüm Kav, ev karantinası günlerinde kadının çaresiz kaldığını, acilen önlem alınması gerektiğini anlattı:

‘CİNAYETLERİN YÜZDE 80'İ EVDE İŞLENİYOR’

“Karantinanın başladığı günden bugüne 10 kadın öldürüldü, hepsi de ev içinde erkekler tarafından öldürüldü. Şiddete uğrayan kadınların yardım çağrılarında da son 10 gündür artış var. Kadınlar ev içindeki şiddetten dışarı kaçarak kurtuluyordu. Ama şimdi korona pandemisi nedeniyle dışarı çıkamıyorlar. Birleşmiş Milletler, ‘kadına yönelik şiddette en tehlikeli yer ev içi’ der. Peki şimdi dışarı çıkamayan kadın ne yapacak? Zaten gelen yardım çağrılarında da kadınlar, ‘Evden çıkamıyorum, ne yapacağım’ diyor. Kadınlar evden çıkamadığı için yardım başvuruları da zorlaştı. Türkiye’de kadın cinayetlerinin yüzde 80’i evlerde işleniyor. Karantina günlerinde tablo çok daha vahim bir hale gelmeden önemli önlemler alınmalı. Kadına şiddete karşı kamu spotları dijital ortamlarda artırılmalı, nasıl ki bazı yurtlar vs. karantina mekanlarına dönüştürülüyor, kadınlar için de böyle mekanlar açılmalı. Kadınların evden çıkmadan da yardım için ulaşabileceği, failin evden uzaklaştırıldığı çözümler acilen hayata geçirilmeli. Koronayla mücadele telaşında kadına şiddet ihmal edilmemeli. Sığınma evleri zaten çok yetersiz. İvedilikle kadınların koruma altına alınabileceği yerler oluşturulmalı.”

Habertürk, Independent Türkçe

ETİKETLER

Editörün Seçimi