HDP'den 'Hanau saldırısı' açıklaması: Mülteci konumunda olan halkları mücadeleye çağırıyoruz

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli Almanya'nın Hanau kentinde  dün gece meydana gelen ve 9 kişinin öldürüldüğü saldırıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada "Irkçılığa karşı mücadele yürüten bütün dünya halklarını ve zorla yerinde edilen ve mülteci konumunda olan halkları bu tür yabancı düşmanlığına ve katliamlara karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz." denildi.

Buldan ve Temelli imzalı açıklama şu şekilde:

19 Şubat akşamı Almanya’nın Hanua kentinde iki ayrı mekâna yapılan silahlı saldırı sonucu çoğu Kürt en az 9 kişinin katledildiği bilgisi basına yansımıştır.

Failin aşırı sağcı olduğu belirtilen olay, bütün dünyanın ırkçılıkla boğuştuğunun bir göstergesidir. Bu tür katliamların yaşanması bugün Avrupa ülkeleri dahil bütün dünyada aşırı sağa müsamaha gösterilmesi ve ırkçı politikaların normalleştirilmesinin bir sonucudur.

HDP olarak ırkçılığı besleyen, bu politikaları normalleştiren, bu kötü pratiklere göz yuman ve zemin hazırlayan bütün güçlere karşı anti-faşist ittifakın parçasıyız. Irkçılığa karşı mücadele yürüten bütün dünya halklarını ve zorla yerinde edilen ve mülteci konumunda olan halkları bu tür yabancı düşmanlığına ve katliamlara karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz.

Saldırıda hayatını kaybeden yurttaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifa diliyoruz.  Saldırıyı kınıyor ve ırkçı saldırılara karşı mücadele etmeye devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

ETİKETLER

Editörün Seçimi