Hrant Dink Vakfı: Rakel Dink'i ve avukatımızı ölümle tehdit ettiler

Fotoğraf: Denizcan Akar

Hrant Dink Vakfı, 28 Mayıs'ta yazılı olarak aldıkları tehdit mesajında ülkeyi terk etmelerinin talep edildiğini, Rakel Dink'in ve avukatlarının ölümle tehdit edildiğini açıkladı. Devamında ise "Son dönemde yükseltilen nefret dili ve oluşturulan iklimin ciddiyetini vurgulamak, yetkililere sorumluluklarını hatırlatmak için bu duyuruyu yapmanın görevimiz olduğu kanaatindeyiz" denildi.

'BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ'

Vakıftan yapılan açıklamada tehdidin "kimi çevrelerce sıkça tekrarlanan 'Bir gece ansızın gelebiliriz' sloganını da içerdiği" kaydedilerek şu ifadelerde bulunuldu:

"27-28 Mayıs 2020 tarihlerinde Hrant Dink Vakfı'na email yoluyla yazılı ölüm tehdidi ulaştığını kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Şişli Emniyeti ve İstanbul Valiliği'ne durumu yazılı olarak bildirdik. Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de resmi kurumların bilgisi dahilinde, herkesin gözü önünde öldürülmesinden önce de duymaya aşina olduğumuz ve bugünlerde marifet sayarak kimi çevrelerce sıkça tekrarlanan "Bir gece ansızın gelebiliriz" sloganını da içeren tehdit, Hrant Dink Vakfı'nı "kardeş masalları" anlatmakla itham ediyor, ülkeyi terk etmemizi talep ediyor, Rakel Dink'i ve avukatımızı ölümle tehdit ediyor."

'AYRIMCILIKLA MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİMİZİ SAYGIYLA DUYURURUZ'

Son dönemde yükseltilmesinde sakınca görülmeyen ırkçı, ayrımcı, nefret dilinin ancak bu tür korkunç yaklaşımları, azmettireceğinin vurgulandığı açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Her vatandaşın eşit, özgür ve adil yaşamasını sağlamak için çalışmak Türkiye’de siyaset yapan tüm kesimlerin görev ve sorumluluğudur. Oluşturulan iklimin ciddiyetini vurgulamak ve tüm yetkililere sorumluluklarını hatırlatmak üzere bu talihsiz duyuruyu yapmanın da bizim görevimiz olduğu kanaatindeyiz.

2007’den sonra daha adil, özgür, eşit bir Türkiye’ye katkı sunmak için kurulan ve o günden beri çalışmalarını bu yönde sürdüren Hrant Dink Vakfı olarak; tüm farklılıkların bir arada yaşadığı, ifade özgürlüğünün sonuna kadar kullanıldığı bir ülkeye kavuşma hayaliyle, ayrımcılıkla mücadele etmeye devam edeceğimizi saygıyla duyururuz"

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi