İBB’den İstanbul Deprem Çalıştayı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla hayata geçirilen deprem seferberliği kapsamında  ‘İstanbul Deprem Çalıştayı’ 2-3 Aralık’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde İBB tarafından düzenlenecek. Çalıştayda kentte yaşanacak olası bir depremin etkileri ve buna yönelik çözüm önerilerinin etraflıca masaya yatırılacak.

ÇÖZÜM VE PROJE ÖNERİLERİ

Uluslararası katılımcıların bulunacağı çalıştayda, İstanbul'un olası yıkıcı bir deprem ve diğer doğal afetler karşısında dirençli hale gelmesine engel olan sorunların analiz edilmesi, çözüm ve proje önerileri geliştirilmesi amaçlanıyor.

TEMSİLCİLER DE SUNUMLAR GERÇEKLEŞTİRECEK

Çalıştayda, Birleşmiş Milletler, Japonya, ABD, Almanya, İtalya ve Fransa’dan katılan temsilciler de sunumlar gerçekleştirecek.

700’ÜN ÜZERİNDE KATILIMCI

İmamoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayacak İstanbul Deprem Çalıştay’ında, İBB’nin deprem ve kentsel dönüşümle ilgili yöneticileri, ulusal ve uluslararası akademisyenler, ilgili bakanlıklar, valilik, enstitüler, sivil toplum kuruluşları, vakıflar, dernekler, farklı disiplinlerdeki meslek grupları ve sektörlerden temsilcilerin de olacağı 700’ün üzerinde katılımcı bir araya gelecek. İki gün boyunca başta deprem olmak üzere, olası tüm afetlere yönelik sorunlar, çözüm ve proje önerileri ele alınacak.

6 TEMATİK BAŞLIK

Çalıştay süresince, Birleşmiş Milletler Afet Risklerini Azaltma Merkezi’nin (UNDRR) de dikkate aldığı ‘Sendai Çerçevesi Planı’nda’ ilan edilmiş prensiplere göre belirlenen acil durum yönetimi, afet risk analizleri, afet risk yönetimi, afet risk finansman kapasitesinin geliştirilmesi ve afet ekonomisi, kentsel planlama, yenileme ve geliştirme, doğal kaynakların korunması ve iklim değişikliği adaptasyonu olmak üzere 6 tematik başlık ele alınacak.

ETİKETLER

Editörün Seçimi