İstanbul Baro başkanı: Bağış kampanyalarının yasaklanması kabul edilemez

Fotoğraf: Tükenmez Haber

Koronavirüs salgını nedeniyle, zor durumda olan yurttaşlara yardım amacıyla CHP'li büyükşehir belediye başkanlarının başlattığı bağış kampanyalarının, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yasaklanıp hesaplarının bloke edilmese tepkiler devam ediyor.

Sözcü’de ‘Nevşin Mengü ile Özel Haber’ programına katılan Durakoğlu, “Bu kötü niyetten başka bir şey değil. Kabul edilebilecek bir yanı olduğunu düşünmüyorum. Aslında yapılan bir hizmetin siyasallaştırılmasından başka bir şey değil” dedi.

Belediyelerin bağış toplayabileceğine dair özel yasalar bulunduğunu, genel düzenlemelerin önüne geçeceğini vurgulayan Durakoğlu, bunun hukuk fakültelerinin birinci sınıfında öğrencilere anlatıldığını söyledi.

Durakoğlu şöyle konuştu;

“Ben burada hukuki bir mesele görmüyorum. Hukuk fakültelerinin birinci sınıflarında özel yasaların genel olarak düzenlenmiş hükümlerden ibaret genel yasaların önüne geçeceğine ilişkin açık hükümler öğretilir. ‘Genel olarak düzenlenmiş bir yasa çerçevesinde böyle bir yasak vardır’ diyerek özel hükmü görmezden gelmenin hiçbir mantığı olamaz.

Anlaşılabilir bir şey değil. Depremler sırasında belediyelerin bu tür yardımlar aldığını görebilirsiniz. O zamanlarda AKP’nin iktidarda olması pek çok şeyi değiştiriyor galiba. O nedenle de o belediyeler AKP’de olunca toplayabiliyor. Belediyelerin iktidarı başka bir partiye geçtiğinde toplayamaz hale geliyor.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi