Otizm Gönüllüleri Derneği'ne sorduk: Otizmli çocuklar karantinadan nasıl etkilendi?

NİLAY GÖL


TÜKENMEZ HABER- Koronavirüs salgını nedeniyle 23 Mart Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitim başladı ancak bu süreçte Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından özel gereksinimli çocukların eğitimiyle ilgili bir açıklama yapılmadı.

Okulların kapanması ve uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri de kapatıldı. Burada eğitim gören özel gereksinimli çocuklar da evlere kapanmak zorunda kaldı.

İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği (İSOTGONDER) Genel Sekreteri Sarah Başar ile otizmli çocukların ve ailelerinin karantinadan nasıl etkilendiğini, otizmli çocuklar için bu süreçte neler yapılması gerektiğini konuştuk.

'ÖFKE KRİZLERİ İLE BOĞUŞUYORUZ'

Özel gereksinimli çocukların 'rutinlerinin şaştığını' söyleyen Başar, sürecin sıkıntılı geçtiğini belirtti.

Başar, şunları söyledi:

"Okula gidiyorlardı, özel eğitime gidiyorlardı, rehabilitasyona gidiyorlardı, bir düzenleri vardı. Otizmli bir çocuğu evde oturtmak, bunu anlatmak hakikaten çok zor oluyor. Dolayısıyla öfke krizleri ve davranış problemleri ile boğuşuyoruz.

Eğitim kurumları da bir yandan bize destek olmaya çalışıyor, programlar gönderiyorlar vs. Ama ev hayatı içerisinde bunları özel eğitim merkezindeki gibi sistemli bir şekilde yapabilmek hakikaten çok zor."

'BUNLARIN KURGULANMASI İYİ OLURDU'

Muhtarlık tarafından 65 yaş üstü tek başına yaşayan yurttaşların tespit edilerek ilgilenildiğini hatırlatan Başar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"En azından 'Burada otizmli bir aile var, benim mahallemde yaşıyor, bir ihtiyacı var mı, belki bir sosyal hizmet uzmanıyla birlikte ziyaret etse?' bunların kurgulanması iyi olurdu. Sosyal mesafeyi koruyarak iki-üç günde bir birisi destek verse, bir soluk verse... Mesela o çocuğumla ilgilenirken ben de yemeğimi yapabilsem."

'ONLİNE BİR ŞEKİLDE YAPAMIYORUZ'

Bianet'te yer alan habere göre, özel gereksinimli çocukların da eğitim alması ve eğitimlerinin kesintiye uğramaması gerekiyor. Bu nedenle, çocukların eksiğini gidermek üzere Ege Özel Çocuklar Vakfı ve Işıldayan Özel Çocuklar Eğitim Merkezi ücretsiz online eğitimlere başladı. Başar buna ilişkin şunları söyledi:

"Sosyal medyada gördüğüm kadarı ile fikir sahibiyim bu konuda. Benim kızımın kendi özel eğitimcisi, kendi gittiği kurum arıyor ve biz bunu online bir şekilde yapamıyoruz. Şimdi hiç tanımadığımız insanlarla ne kadar olur? Benim kızımın, bir senedir bir öğretmeni var, onu tanıyor, huyunu suyunu biliyor. Diyelim ki; bu çalışma süresini net 25 dakika yapabiliyorken şimdi o bile 10-15 dakikalara inmiş durumda. Hiç tanımadığımız gönüllülerle bu sistemin oturtulması nasıl olur bilemiyorum. Şu an kendi öğretmenlerimizle bile bunu yapamıyoruz. Herkes böyle bir serzenişte, derneklere 'Ne yapacağız?' gibi başvurular oluyor."

'BUNUN EĞİTİM TARAFI DA PROBLEMLİ'

İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği'nin 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü ve Ayı'na dair yaptığı açıklamayı hatırtan Başar, sözlerine şöyle devam etti:

"Zemininde sosyal hizmet olan bir yapının üzerinde oturtularak büyümesi gereken bir şey. Bunun bakımevi tarafı da problemli, bunun eğitim tarafı da problemli , bunun rapor alma tarafı da problemli... Tanılama tarafında da , ilk tanı sırasında aileler çok başı boş bırakılıyor. Aileler, kafalarına bombayı yiyor ondan sonra nereye gideceğini bilmiyor. Sosyal hizmet uzmanı şart ve tanıyı aldığı andan itibaren de aileyi de takip edecek, gerekiyorsa eğitim programlarını birlikte yapacaklar."

İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği tarafından yapılan açıklama şöyle:

ETİKETLER

Editörün Seçimi