'İstanbul Sözleşmesi yeniden incelendiğinde ne kadar faydalı olduğu anlaşılacak'

Özlem TEMENA 


TÜKENMEZ HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MYK ve milletvekilleriyle yaptığı toplantıda kadına yönelik şiddeti önlemede altın kural olarak kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden gözden geçirileceğini söyledi. TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Canan Kalsın, aile değerlerine zarar verdiği iddiasıyla bazı kesimlerce tartışmaya açılmak istenen İstanbul Sözleşmesi’ni savunarak, “Ben 1-2 madde üzerinden yanlış algı yaratılmasını doğru bulmuyorum.” dedi.

Türkiye Kadın Hakları Federasyonu Başkanı Canan Güllü ve ve İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü Nazan Moroğlu, hükümetin açıklamalarını Tükenmez Haber’e değerlendirdi.

‘Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmenin kaldırılacağına ya da şerh getirileceğine dair bir işaret vermediğini’ belirten Güllü; “Erdoğan, ‘incelensin’ dedi. Biz, kadın örgütleri de incelenmesi gerektiğini düşünüyoruz, çünkü uygulanmasının önünde sorunlar var.” dedi.

‘SÖZLEŞMENİN UYGULANMASI KONUSUNDA ENGELLERİ ORTADAN KALDIRACAKTIR’

Erdoğan’ın bu adımıyla sözleşmenin uygulamasının  önündeki engelleri kaldırma konusunda yaralı olacağına da işaret eden Güllü;  “Ben Cumhurbaşkanlığı makamının, böylesine çağdaş bir ülkenin kadını korumaya yönelik bir amaç taşıyan ve kendi tarafından imzalanmış bir sözleşmeyi daha iyiye nasıl götürebilir düşüncesini ortaya koyacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Güllü açıklamalarını şöyle tamamladı;

“Cumhurbaşkanlığı makamı, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin imzaladığı bir sözleşmeye şerh koymaz çünkü yanlış yapılmamıştır. Türkiye için en doğrusudur. Uygulamadan kaynaklı hatalar vardır. Biz İstanbul Sözleşmesi’nin arkasında duruyoruz.”

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ GÖZDEN GEÇİRİLECEK’ ÇAĞRISINI ÇOK YERİNDE BULUYORUM’

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü Nazan Moroğlu da, “Bu sözleşmenin gözden geçirilmesi büyük bir kazanım sağlayacak. İstanbul Sözleşmesi yeniden gözden geçirildiğinde ne kadar faydalı olduğu anlaşılacak.” dedi.

Moroğlu şöyle devam etti;

“Aile Bakanlığı ve savcılık çalışıyor, mağdur kadın hemen koruma altına alınıyor. Ancak artık şiddetin önlenmesine yönelik adımlar da atılmalı. Bunun için en büyük adım ise ‘ayrımcılığı ve şiddeti’ önleyen İstanbul Sözleşmesi. Cumhurbaşkanı'nın ‘İstanbul Sözleşmesi gözden geçirilecek’ çağrısını çok yerinde buluyorum. Koordinasyon aşamasındaki sıkıntılar giderildikten sonra İstanbul Sözleşmesi uygulamaya geçecek, kadınların ve çocukların mağdur olması önlenecektir.”

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü Nazan Moroğlu, IWSA Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği İstanbul Şubesi’nin 2019 yılı “Kadınlara Güç Katan Güçlü Lider Ödülü”ne layık görüldü.

Cinsiyet eşitliğine ilişkin yaptığı çalışmalarla birçok ödül alan Canan Güllü, hazırladığı “Türkiye Ensest Atlası”yla, çocuk istismarına işaret etmişti.

NE OLMUŞTU?

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, kamuoyunda bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, 2011 yılında imzalandı, 2014 yılında yürürlüğe girdi. İmza atan ülkelere kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda pek çok yükümlülük getiren sözleşme için bir süredir “aile kurumunu bozuyor”, “aile değerlerine zarar veriyor” iddialarıyla sözleşmenin iptal edilmesi çağrıları yapılıyor.

ETİKETLER

Editörün Seçimi