İstanbul'da sokağa çıkma yasağı yaşı 60'a çekilebilir

Türkiye'de koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 356'ya, vaka sayısı ise 18 bin 135'e yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı verilere göre, en çok koronavirüs vakası görülen şehir İstanbul. Koronavirüs vakalarının hızla artması sonrası İstanbul'da yeni tedbirler gündeme alındı. Bu kapsamda sokağa çıkma yasağı yaşı 60'a çekilmesi düşünülürken bu yasağın 18 yaş altını da kapsayabileceği görüşülüyor.

TEDBİRLERİN KAPSAMI GENİŞLETİLİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılması sonrası Türkiye genelinde alınan tedbirlerin kapsamı genişletiliyor. Salgının yayılma hızını yavaşlatmak ve başta İstanbul olmak üzere sokağa çıkanların sayısını azaltmak çin yeni tedbirler hazırlanıyor.

İSTANBUL'DA ALINAN ÖNLEMLERİN SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLDİ

Hürriyet’in haberine göre, hükümette yapılan seri toplantıların neticesinde, özellikle İstanbul merkezli yayılmaları önlemek için yeni kararlar alınması görüşüldü. Toplantıda, İstanbul’da alınan önlemlerin sonuçları da değerlendirildi. Özel araçların tamamen yasaklanmasının yakında uygulamaya geçeceği belirtiliyor. Bu yasağın birkaç gün içerisinde başlayabileceği ifade edildi.

OTOBÜS SEFERLERİ ARTTIRILACAK

Bu nedenle İstanbul’da azaltılan otobüs seferleri arttırılacak. Böylece her seferde az sayıda yolcunun olması sağlanacak. İstanbul’da 100 bin kişinin seyahat izni için başvurduğu ve izin verilmediği öğrenildi. Zorunlu işler ve hastalık gibi gerekçelerin dışında seyahat izni verilmiyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI YAŞINI 60'A İNDİRMEK PLANLANIYOR

Sokağa çıkmayı daha da azaltmak için 65 yaş üstüne konulan sokağa çıkma yasağı yaşını 60’a indirmek planlanıyor. Ayrıca 18 yaşından küçükleri sokağa çıkmasına izin verilmemesi de değerlendirilen seçeneklerden biri.

YENİ ÖNLEMLERİN ORANI ARTTIRACAĞI KAYDEDİLİYOR

Doğu ve Güneydoğu illerindeki ihlallerin vali ve kaymakamlara gönderilen son uyarılardan sonra azaldığı, her ilin ihtiyacına göre yeni önlemlerin hayata geçirildiği belirtiliyor. Bu bölgelerde sokağa çıkma yasağının yüzde 70 oranında uygulandığı bilgisi paylaşıldı. Üç büyük il içinde kurallara uyma açısından Ankara’nın en başarılı il olduğu, İzmir ve İstanbul’da da yeni önlemlerin oranı arttıracağı kaydediliyor.

ETİKETLER

Editörün Seçimi