İÜ'den Covid-19 araştırması: Çalışanı işsizlik korkusu sardı

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İktisat Fakültesi'nin hazırladığı 'Covid-19 Salgınının Ekonomik, Sosyal ve Siyasal Etkileri ve Türkiye'ye Yönelik Öneriler' çalışmasından önemli sonuçlar ortaya çıktı. İÜ tarafından yapılan koronavirüs araştırmasına göre; çalışanı işsizlik korkusu sardı, yurttaş hayatına yönelik kontrol duygusunu kaybetti.

21 ÖZEL BAŞLIKTAN OLUŞUYOR

Araştırmaya ağırlıklı olarak kentli, eğitimli, orta ve üst orta sınıfları temsil eden kesimler katıldı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Covid-19 pandemisi ile ilgili geniş kapsamlı bir çalışmaya imza attı. İktisat Fakültesi'nin 24 hocasının kaleme aldığı 21 özel başlıktan oluşan "Covid-19 Salgınının Ekonomik, Sosyal ve Siyasal Etkileri ve Türkiye’ye Yönelik Öneriler" başlıklı raporda, Covid-19’un ekonomik, sosyal, siyasal, teknolojik boyutları ve demokrasiye etkileri derinlemesine irdelenerek çözüm önerileri sunuldu.

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 51.32'Sİ İŞİNİ KAYBETME KAYGISI YAŞIYOR

Rapora göre, özel sektörde çalışanların yüzde 51.32'si, kendi işini yapanların da yüzde 32.8'i işini kaybetme kaygısı yaşıyor. İnsanların yüzde 39.2'si ise gelecek 2 ayda aç kalma ya da ihtiyaçlarını karşılayamama korkusuna kapıldı.

HALKIN YÜZDE 65'İNİN HUZURSUZLUĞU ARTTI

Üniversitenin ağırlıklı olarak kentli, eğitimli, orta ve üst orta sınıfları temsil eden kesim üzerinde yaptırdığı araştırma sonuçlarına göre, Koronavirüs salgını yüzünden halkın yüzde 42'si gündelik işlerini yapamaz hale geldi, yüzde 65'inin huzursuzluğu arttı, yüzde 53'ünün uyku kalitesi bozuldu, yüzde 31'i hayatına yönelik kontrol duygusunu kaybetti, yüzde 39'u ise sürekli yorgunluk ve bitkinlik hissetmeye başladı.

KATILIMCILARIN YÜZDE 72'Sİ ONLİNE ÇALIŞMANIN TEŞVİK EDİLMESİNİ İSTEDİ

Üniversitede farklı alanlarda bilimsel çalışma yapan 24 akademisyenin katkılarıyla gerçekleştirilen ve editörlüğü Prof. Dilek Demirbaş, Prof. Veysel Bozkurt ve Prof. Sayım Yorğun tarafından gerçekleştirilen araştırmada, salgın öncesi fiilen çalışan nüfusun yer aldığı hanelerin (emekli, işsiz vb. hariç) yaklaşık yüzde 72'sinde tam, kısmi ya da dönüşümlü olarak hane dışına çıkarak çalışmaya devam edildiği tespit edildi. Ayrıca bu hanelerin ortalama yüzde 56'sından her gün asgari bir bireyin ev dışına çıkış yaptığı belirlendi. Öğrenciler dahil katılımcıların yüzde 57'si işlerinin evden çalışmaya uygun olduğunu söylerken, yüzde 72'si online çalışmanın teşvik edilmesini istedi.

T-24

ETİKETLER

Editörün Seçimi