Kadıköy, Beşiktaş ve Esat'ta salgına karşı dayanışma ağları: Birbirimizi dayanışmayla yaşatacağız

DENİZCAN AKAR


TÜKENMEZ HABER - Koronavirüs pandemisi nedeniyle alınan tedbirler gereğince 65 yaşının üstünde olanların evden çıkması kanunen sınırlandırıldı. Risk grubunda olan yurttaşlar da evden çıkmamaya özen gösteriyor. Bu durumda temel ihtiyaçlarını karşılayamayanlar için mahalle sakinleri dayanışma ağları kurmaya başladılar. Şimdiye kadar İstanbul'da Kadıköy ve Beşiktaş'ta, Ankara'da ise Esat'ta dayanışma ağları kuruldu. Sarıyer ve Sultangazi'de de oluşum aşamasında olduğu söylenen ağların önümüzdeki günlerde daha da yaygınlaşacağı belirtiliyor. Öte yandan temel ihtiyaçlarını karşılayamayanlar için İçişleri Bakanlığının duyurduğu 'Vefa Sosyal Destek Grubu' tarafından da vatandaşların 112, 155 veya 156 numaralarını araması halinde adreslere yönlendirilerek yardım ediliyor.

'HALK KENDİ DAYANIŞMA İHTİYACIYLA KARŞI KARŞIYA'

Bu ağların neden kurulduğuna ilişkin konuşan Kadıköy Dayanışma Ağı'ndan Koray Türkay, "Bu kadar büyük bir sorun yürütmedeki kesimler tarafından karşılanamayacak durumda. Bunu hastanelerdeki ekipman yetersizliğinden de anlayabiliyoruz. Halk kendi dayanışma ihtiyacıyla karşı karşıya" ifadelerinde bulundu.

'ALIŞVERİŞLERİNİ YAPIYOR, İLAÇLARINI ALIYORUZ'

Özellikle 65 yaşının üzerindeki komşularının çok önemli olduğunu vurgulayan Türkay, "Onların sokağa çıkmaları kısıtlandıktan sonra çok talep geliyor. Biz de koronavirüse karşı hijyen önlemlerini üst seviyede ortaya koymak koşuluyla alışverişlerini yapıyor, eczaneden ilaçlarını alıyoruz" dedi.

'VERDİKLERİ NUMARALARA ULAŞAMAMIŞLAR, SON ÇARE OLARAK BİZİ ARAMIŞLAR'

Kadıköy'den sonra diğer yerlerde de ağların kurulmaya başladığını söyleyen Türkay, şunları kaydetti:

"Beşiktaş, Sarıyer ve Sultangazi'de kuruluyor bildiğim kadarıyla. Umarım her yerde kurulur. Çünkü iktidarın şu andaki durumunu hepimiz görüyoruz. Bu meseleleri hastanelerde çözmekte bile yetersiz. Kaldı ki 65 yaş üzerindeki insanların kapılarına gidip ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde sağlaması pek mümkün görünmüyor. Bugün çok telefon aldık, 155'i ve verdikleri diğer numaraları arayıp ulaşamamışlar. Son çare olarak da bizi aramışlar."

'ALTERNATİF ÇÖZÜMLER ÜRETEBİLMEK'

Kurulan ağlardan biri de Ankara'nın Esat ilçesinde. Umut Sağlam dayanışma ağının kuruluş amacını şu sözlerle açıklıyor:

"İnsanı yalnızlaştıran, bencilleştiren ve toplum olma bilincini unutturan bu düzene alternatif çözümler üretebilmek. Birlikte olmanın, dayanışmanın, yalnız olmadığımızı bilmenin güzelliklerini hep beraber yaşayabilmek. Bunun da en güzel örneğinin yaşam alanlarımızı örgütlemekten geçtiğinin bilincindeyiz. Hepimiz 'eskiden ne güzel komşuluklar vardı' deriz değil mi? Niye bu durumu tekrardan yaşamayalım, hayata geçirebilecek ortamlar hazırlamayalım?"
Kurdukları Facebook grubunu aktif hale getireli iki gün olmasına rağmen ilgi olduğununun altını çizen Sağlam, henüz yolun başında olduklarını ve paylaştıkça insanlaşacaklarını vurguladı.

'HER SOKAĞA VE HER APARTMANA DAYANIŞMA AĞI'

Kurulan ağlardan biri de Beşiktaş'ta. Ağa dahil olanlardan Julia Aylin Kolcu öncelikli amaçlarının Beşiktaş’ın ve İstanbul'un her mahallesinden gönüllülerle birlikte her sokağa ve apartmana dayanışma ağları kurarak, ihtiyaçları çıkarmak ve bu ihtiyaçlar çerçevesinde yapabileceklerimizi planlamak olduğunu kaydetti.


'İHTİYAÇLARIMIZI EL BİRLİĞİYLE GİDERMEK İSTİYORUZ'

Çabalarından birinin ağın içine sağlık çalışanları, aracı olan insanlar, sokağı ve apartmanında sorumluluk alıp ihtiyacı olan insanlarla yardımlaşabilecek kişileri toparlamak olduğunu vurgulayan Kolcu şunları söyledi:

"Bu süreç boyunca öncelikle risk grubunda olan, alışveriş gibi ihtiyacı olandan, dost sohbetine ihtiyacı olana kadar insanların sosyal mesafeyi koruyarak birbirine destek olmasını sağlamak ve olanak yarattığımız ölçüde dezenfektandan gıdaya ve ilaca ihtiyaçlarımızı el birliğiyle gidermek istiyoruz"

'Birbirimizi dayanışmayla yaşatacağımızı' vurgulayan Kolcu, herkesin olduğu yerde acilen dayanışma ağları kurmasını ve kendileriyle iletişime geçmesini önerdi. 

ETİKETLER

Editörün Seçimi