Karantina otobüsünden yolcu indirilmişti: Vali yardımcısının görev yeri değiştirildi

Koronavirüs salgını nedeniyle Avrupa’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurda getirilmesi için gerçekleştirilen nakil operasyonlarında, KKTC Sivil Havacılık Dairesi Genel Müdürü Mustafa Sofi’nin kızı Güzide Sofi’nin mühürlü karantina otobüsünden indirildiği görüntülere ilişkin başlatılan soruşturma devam ediyor.

Milliyet'ten Ferit Zengin'in haberine göre, Sofi'nin otobüsten indirilmesi nedeniyle yürütülen soruşturmada İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amirliği’nden sorumlu Vali Yardımcısı İsmail Şanlı’nın görev yeri değiştirildi. İsmail Şanlı'nın yakın çevresine “ben sıralı emre uydum” dediği ve olaydan birkaç gün sonra yaşadığı rahatsızlık sonrası koronavirüs testi yaptırdığı ileri sürüldü. Şanlı’nın testinin de pozitif çıktığı ve karantinaya alındığı iddia edildi.

18 Mart Çarşamba akşamı yaşanan olayda, salgın nedeniyle Paris-İstanbul seferiyle Türkiye'ye getirilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını karantina adresine götüren mühürlü bir otobüsün önü İstanbul Havalimanı çıkışında polis tarafından kesilmiş, mühür kırılmış ve KKTC'li bürokratın kızı Güzide Sofi otobüsten indirilmişti.

Otobüste bulunan vatandaşlar tarafından cep telefonuyla görüntüleri çekilip sosyal medyada paylaşılan olay sonrası, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve KKTC yetkilileri art arda açıklamalar yaparken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ile Gazisomanpaşa Başsavcılığı da ayrı ayrı adli soruşturma başlatmıştı.

İstanbul Havalimanı'nın açılışından bu yana görevi yürüten Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı görevden alınıp Valilik emrine çekilirken, yerine İçişleri Bakanlığı'nda Mülkiye Müfettişi olarak görev yaparken geçtiğimiz Kasım ayında birinci sınıf mülki idare amirliğine yükselen Hakan Hakyemez getirildi.

‘KORONA TESTİ POZİTİF ÇIKTI’ İDDİASI

Şanlı'nın yakın çevresine “ben sıralı emre uydum” dediği ve olaydan birkaç gün sonra yaşadığı rahatsızlık sonrası koronavirüs testi yaptırdığı ileri sürüldü. Şanlı’nın testinin de pozitif çıktığı ve karantinaya alındığı iddia edildi.

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi