Kars'ta, 'toplu taşıma ihalesi' yüzünden dolmuşçular belediyeyi bastı: Kayyum isteriz!

Fotoğraf: Ajans Haber

Kars Belediyesi’nin kentte toplu ulaşımı kolaylaştırmak için düzenlediği ihale, durumdan rahatsız olan dolmuşçuların belediyeyi basarak ihale komisyonu üyelerini darp etmesi sonucu iptal edildi.

Kars’ta yapılması planlanan toplu taşıma ihalesi, dolmuşçuların belediyeyi basması sonucu iptal edildi.

“DOLMUŞÇULAR KENDİ GELECEKLERİNİ DÜŞÜNÜYOR”

HDP’li Kars Belediyesi’nin bugün düzenlemek istediği toplu taşıma ihalesi, ağırlığı AKP ve MHP’lilerden oluşan dolmuşçular tarafından engellendi.

Konuya dair açıklama yapan Kars Belediyesi, “Dolmuşçu esnafının bugün kendi geleceğini düşünerek vatandaşı mağdur etmesi durumunda, bizimde öncelikle şehrimizde toplu ulaşımdan faydalanan halkımızı düşünme ve hizmet verme zorunluluğumuz vardır. Belediyecilik görevini yürütürken mevcut yasaların dışında herhangi bir yetki kullanmamız mümkün olmamakla birlikte hiçbir toplu taşıma hattı da sınırsız kazanılmış bir hak değildir. Yarın yapacağımız toplu taşıma ihalesini kazanan firma olursa, aynı firmayla modern taşımacılığın gerektirdiği ve hemşerilerimizin hak ettiği biçimde şehrimizdeki toplu ulaşım hizmetinin planlamasını yapacağız” denildi.

“İHALE YAPILAMAZSA BELEDİYE ÜCRETSİZ TOPLU TAŞIMAYA BAŞLAYACAK”

Kars Belediyesi’nin halka hizmet vermesinin önünde kimsenin durmayacağı belirtilen açıklamada, “Belediyelerin yetki ve sorumluluklarından olan halka toplu ulaşım hizmeti vermek aynı zamanda görevidir de. Bu çalışma kanunlarla belirlenmiş şekilde uygun olarak ya hizmet satın alma usulüyle yapılacak veya da Belediyenin kendisi doğrudan bu hizmeti vatandaşa sunacak. Kars Belediyesi tarafından yapılması planlanan ve ihale ile gerçekleştirilecek olan ilgili hizmet satın alımının tamamlanamaması durumunda; Belediyenin mevcut araçları ile vatandaşlarımızı mağdur etmeden hizmet vermeye devam edilecek. Şu anda kontak kapatarak taşımacılığı durduran dolmuşların taşıma yaptığı hatlarda da Kars Belediyesi araçlarıyla ücretsiz taşıma yapılacaktır. Şehrimizde kimse kendi çıkarını dayatarak baskı ve oldu bitti tavrı ile hukuksuz uygulamaları kabul ettiremeyecek” denildi.

BİLGEN: BİR ŞEHRİN KADERİ BİRKAÇ AİLENİN ÇIKARINA FEDA EDİLMEYECEK

Konuyla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, “İhaleye girip girmemek herkesin kendi tercihidir ama bugüne kadar ihalenin yapılmamış olması İçişleri Bakanlığı müfettişleri ve Sayıştay raporlarında açıkça kamu zararı suçu olarak tespit edilmişken yasal sürecin tamamlanmasını engelleyen her girişim suça ortaklıktır” dedi. Bilgen sonrasında paylaştığı mahkeme kararında, dolmuşçuları kastederek, “Bir şehrin kaderi bir kaç ailenin çıkarına feda edilmeyecek” dedi.

AYLARDIR KAYYUM ÇAĞRISI YAPILIYORDU

DokuzSekiz'de yer alan habere göre; Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, ildeki MHP ve AKP’lilerin aylardır hükümete belediyeye kayyum ataması çağrısı yaptığını söylemişti. Bilgen bugün yaptığı paylaşımda da “Kayyum yaygarası yaptılar yetmedi mahkemeye gittiler reddedildi” dedi.

HEM HDP’YE HEM AKP’YE ŞİKAYET ETMİŞLER

Ayhan Bilgen, dolmuşçuluk yapan ailelerin yerel seçimler sonrasında sürekli belediye yönetimi aleyhinde faaliyet yürüttüğünü belirtti. Bilgen, önce HDP Genel Merkezi’ne, “Biz Kürdüz bizi mağdur ediyorlar” şeklinde şikayet eden dolmuşçuların sonrasında AKP’li bakanlara, “Erdoğan’ın fotoğraflarını dolmuşlara astığımız için mağdur ediliyoruz” sözleriyle belediyenin şikayet edildiğini paylaştı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi