YÖK Başkanı Saraç: YKS ertelendi, bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacak

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 21 bini aştı, 470 bin kişiye koronavirüs teşhisi konuldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 59 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 433 kişiye de koronavirüs teşhisi konulduğunu açıkladı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, koronavirüs salgını nedeniyle Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) 25 -26 Temmuz'a ertelendiğini duyurdu.

'YÜZ YÜZE EĞİTİM YAPILMAYACAK'

Saraç, şubat-haziran arasını kapsayan bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacağını açıkladı.

'ÖRGÜN ÖĞRETİME ARA VERMEK ZORUNDAYIZ'

Bahar ayı takvimini yaz aylarına taşıdıklarını ifade eden araç, "Yaşadığımız bu olağanüstü günlerde örgün öğretime ara vermek zorundayız bu süreçte dijital ortamlarda sizler için sonuna kadar istifade etmek istiyoruz. Bazı programlar uzaktan öğretimle açık öğretimle sürerken bazıları yaz okuluna kalabilir" dedi.

Yekta Saraç'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Belirsizliklerin sürdüğünü sadece dijital ortam tavsiyeleri ile yetinildiğini görüyoruz. Bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır. Bahar ayları takvimini yaz aylarına taşımış bulunuyoruz.

Dünya iki ay önceki dünya değildir. Bugün farklı bir dünya var kurallar değişti. Gençlerimizin de beklenti ve taleplerinin bu çerçevede olması icap ediyor. Amerika ve Avrupa'da da öğrencilerin eğitimleri dijitalleşti.

Yaşadığımız bu olağanüstü günlerde örgün öğretime ara vermek zorundayız bu süreçte dijital ortamlarda sizler için sonuna kadar istifade etmek istiyoruz. Bazı programlar uzaktan öğretimle açık öğretimle sürerken bazıları yaz okuluna kalabilir.

YKS'nin 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılmasını karara bağladık. Daha önce yapılan çerçevede bir sınav olacaktır. "

ETİKETLER

Editörün Seçimi