Koronavirüs | Çavuşoğlu: Yurt dışında 32 vatandaşımız hayatını kaybetti

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 18 bini aştı. Türkiye'de koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 44'e yükseldi. Koronavirüs önlemleri kapsamında dünyada ve Türkiye'de insanlar evlerine kapandı. Koronavirüse yönelik tedbirlere ilişkin Ankara'da önemli açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Yurt dışında 32 vatandaşımız hayatını kaybetti" dedi.

'14 GÜNLÜK KARANTİNAYA ALINDI'

İşte Bakan Çavuşoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar;

"Yurt dışındaki vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.17 ülkeden 2850 vatandaşımızı getirdik, İstanbul ve Kocaeli'nde yurtlara yerleştirildiler. Başta Erasmus olmak üzere öğrencilerimiz dönmek istediler. Çalışma yürütttük, dün itibariyle 2821 öğrencimizi ülkemize getirmiş olduk. Sudan da öğrenciler gelmek istedi, Mısır'a giden uçağımız Sudan'a uğrayarak öğrencilerimizi getirdi, 14 günlük karantinaya alındı.

'ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ'

Maalesef yurt dışında da 32 vatandaşımız çoğunluğu Avrupa ülkelerinden, vefat ettiler. Bazı aileler yakınlarının cenazelerini Türkiye'ye getirmek istedi. Vatandaşlarımızın cenazelerinin Türkiye'ye getirilmesi için elimizden geleni yapıyoruz.

'DESTEK BİRİMLERİ OLUŞTURDUK'

Bakanlığımızda koordinasyon ve destek birimleri oluşturduk. Konsolosluk çağrı merkezlerimizin 7 gün 24 saat hizmet verdiğini de bildirelim. Yurt dışındaki misyonlarımıza, bizlere ulaşan tüm çağrıları, eleştirileri tek tek dikkate alıyoruz.

'ÖĞRENCİLERİMİZE ÖNCELİK VERİYORUZ'

Ancak tüm vatandaşlarımızı ülkemize getireceğimizi söylemek gerçekçi olmaz, öğrencilerimize öncelik veriyoruz.

'GEREKEN KATKIYI SAĞLARIZ'

Biz gereken katkıyı sağlarız. Bugüne kadar 17 ülkeye tıbbi malzeme gönderdik. Üretim fazlası olursa onu ihraç edebiliriz."

CNN Türk

ETİKETLER

Editörün Seçimi