Koronavirüs | İspanya'da OHAL uzatıldı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 21 bini aştı, 470 bin kişiye koronavirüs teşhisi konuldu. Koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerden biri olan İspanya'da ile 14 Mart Cumartesi günü ilan edilen ve 29 Mart Pazar günü sona erecek olağanüstü hâl (OHAL) 11 Nisan Cumartesi gününe kadar uzatıldı.

'OLAĞANÜSTÜ HALİN UZATILMASI KOLAY DEĞİL'

Parlamentoda 321 milletvekilinin çoğunluğu OHAL'in uzatılması yönünde oy kullanırken, 28 milletvekili çekimser oy kullandı. Başbakan Pedro Sanchez Meclis'te yaptığı konuşmada, "Olağanüstü halin uzatılması kolay değil. Virüse karşı tek etkili seçeneğin sosyal izolasyon olduğuna ikna oldum" dedi.

Sağlık Bakanı Salvador Illa ise hükümetin Çin'den 432 milyon Euro değerinde maske, eldiven ve test kiti sipariş ettiklerini bildirdi.

ÜLKEDE SADECE ECZANELER VE MARKETLER FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR

Olağanüstü hal uygulaması kapsamında ülke genelinde sadece eczaneler ve marketler faaliyetlerine devam ediyor. Serbest dolaşımın kısıtlandığı ülkede kolluk kuvvetleri, iş yerinden belge alan vatandaşların dolaşımına izin veriyor.

Salgın ile mücadelede zorlanan İspanya daha önce NATO'dan virüs tanı kiti, suni solunum cihazı ve koruyucu ekipmanlar istediğini duyurmuştu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi