Koronavirüs | Süleyman Soylu: Gerekirse tedbirleri yükseltebiliriz

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 21 bini aştı, 470 bin kişiye koronavirüs teşhisi konuldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 59 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 433 kişiye de koronavirüs teşhisi konulduğunu açıkladı. Sokağa çıkma yasağının gündem olup olmadığı sorusuna yanıt veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Tedbirler alacağız. Gerekirse tedbirleri yükseltebiliriz" ifadelerini kullandı.

'HERKES GÖREVİNİN BAŞINDA'

A Haber'de açıklamalarda bulunan Soylu, "Sağlık sistemi ile kamu düzeninin ayakta kalması önemli Doğu ve Güneydoğu’da izolasyona dair aldığımız rakamlarda sıkıntı var. Ankara, İstanbul, İzmir’de şehir çekilmiş durumda. Güvenlik güçlerimizde esnek çalışma yok, herkes görevinin başında. Tedbirlerle salgını önleyemezsek Sokağa çıkma her zaman bizim gündemizde. Tedarik zinciri bozulmamalı" diye konuştu.

Soylu'nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

"Maske üretici fabrikalarına gittik, uyarılarda bulunduk. 69 firma ile maske ve tulum konusunda anlaşma yapıldı.

65 yaş üzerine evden çıkmayın dediğimizde ihtiyaçlarını karşılamak durumundayız. Kamuyla bunu yapan yegane ülkeyiz. 360 bin talep geldi. Evine gidip talebi karşılama sayımız 320 bin. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımıza da teşekkür ediyorum. Kimsesiz, kendi başına kalanların listesini tespit ettik, sistemimize yükledik. Kaymakamlarımız ve muhtarlarımız arasında iletişim hattı kurduk.

Emeklilerimizin maaşları evlerine götürülecek.

Valilerimizle video konferans yaptık. Şu ana kadar 2 milyon civarında polise, 1 milyon jandarmaya maske dağıttık.

2 bin 551 provokatif hesap tespit edildi, 449'una işlem yaptık. Yüzde 70'i FETÖ, PKK, DHKP-C'lilere ait. Türkiye'de olup da bizim bulamayacağımız insan yok, yarım saat."

ETİKETLER

Editörün Seçimi