Koronavirüs testleri neden bir negatif bir pozitif çıkabiliyor?

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 21 bini aştı, 470 bin kişiye koronavirüs teşhisi konuldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 59 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 433 kişiye de koronavirüs teşhisi konulduğunu açıkladı. Bazı testlerin başlangıçta negatif sonrasında pozitif çıktığı vakalar da yaşandı. Eski TTB Başkanı Prof.Dr. Raşit Tükel'e göre bunun çeşitli nedenleri olabilir.

Yaygın test yapılmasının salgınla mücadelede önemli olduğunu vurgulayan Türk Tabipleri Birliği'ne göre de sadece test yeterli olmaz akciğer tomografisinin de çekilmesi gerektiğini açıkladı. Bazı testlerin başlangıçta negatif sonrasında pozitif çıktığı vakalar da yaşandı. Örneğin eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ın testlerinin önce negatif sonra pozitif çıktığını bizzat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. Eski TTB Başkanı Prof.Dr. Raşit Tükel'e göre bunun çeşitli nedenleri olabilir.

Tükel Twitter hesabından "Covid -19 ile enfekte olmuş bir kişinin test yapıldığında yanlış negatif sonuç verebilmesinin olası nedenleri"ni şöyle sıraladı:

  • Tespit edilemeyecek kadar düşük bir viral yük ile hastalığın erken evresinde olma
  • Majör solunum belirtileri olmaması; boğaz ve burundan çok az virüs elde edilebilmesi
  • Örnek toplamadaki bir soruna bağlı olarak test yapılacak örneğin çok az olması
  • Numunelerin ve test malzemelerinin işlenmesi ve taşınmasının kötü olması
  • Testin doğasında teknik sorunlar olması

ETİKETLER

Editörün Seçimi